Gry strategiczne wojenne PC

0
Rate this post

Komputery osobiste ze względu na obsługę klawiatury i myszy są najlepszym środowiskiem dla strategii. Na przestrzeni lat powstało wiele produkcji, których akcja została osadzona w krainach fantasy lub klimatach science-fiction. W tym artykule skupimy się jednak na bardziej realistycznych settingach i zaprezentujemy wam kilka świetnych gier strategicznych wojennych na PC.

O co chodzi w grach strategicznych?

Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten polega przede wszystkim na strategicznym planowaniu poszczególnych działań. W tego typu produkcjach gracze nie wcielają się w jednego bohatera, tylko kierują poczynaniami wielu jednostek, a przy tym rozbudowują bazy bądź zajmują się ekonomią.

Gry strategiczne PC można podzielić na RTS-y oraz gry turowe. W tych pierwszych wydajemy polecenia w czasie rzeczywistym, bez możliwości skorzystania z aktywnej pauzy w celu zaplanowania poszczególnych kroków. Z kolei w turówkach każdy aktywność gracza jest w jakiś sposób ograniczona.

Gry strategiczne wojenne PC, w które warto zagrać

Do zestawienia dobieraliśmy ciekawe gry strategiczne osadzone w czasach II wojny światowej bądź innych historycznych konfliktach. Każdy z wymienionych tytułów kładzie spory nacisk na aspekty militarne.

Total War: Three Kingdoms

Gry wojenne to specjalizacja zespołu Creative Assembly. Studio od ponad dwudziestu lat dłubie w serii Total War, która praktycznie z każdą kolejną odsłoną zabierała graczy do innego okresu historycznego. W Three Kingdoms możemy wziąć udział w spektakularnych bitwach pomiędzy trzema wielkimi królestwami walczącymi o panowanie nad starożytnymi Chinami.

Produkcja została podzielona na dwie części: strategiczno-ekonomiczną oraz RTS-ową. W pierwszej poszerzamy wpływy swojego imperium, prowadzimy rozmowy dyplomatyczne oraz rozbudowujemy miasta. Druga część natomiast polega na braniu udziału w widowiskowych walkach z udziałem setek jednostek.

Ancestors Legacy

Polacy również dołożyli swoją cegiełkę do gier RTS na PC. Ancestors Legacy zostało zrealizowane przez gliwickie studio Destructive Creations, które wcześniej zasłynęło kontrowersyjnym Hatred. Tym razem niezależny producent postanowił poruszyć ciekawe wątki, jakich próżno szukać w konkurencyjnych tytułach.

Na potrzeby produkcji przygotowano kilka kampanii fabularnych bazujących na prawdziwych wydarzeniach z okresu wczesnego średniowiecza. Gra opowiada m.in. o wydarzeniach z 972 roku, kiedy to wojska Mieszka I starły się z armią Hodona pod Cedynią. Ancestors Legacy poleca redakcja ekspert.ceneo.pl, która docenia wartość historyczną produkcji.

Company of Heroes 2

Gry strategiczne i II wojna światowa to idealne połączenie. Dowodem na to może być wydana w 2013 roku gra Company of Heroes 2. Tytuł opowiada o wydarzeniach rozgrywanych na Froncie Wschodnim, gdzie Armia Czerwona próbowała odeprzeć nazistowski atak.

Produkcja skupia się przede wszystkim na aspekcie wojskowym, co oznacza, że podczas rozgrywki musimy głównie dbać o przetrwanie swoich jednostek na polu bitwy. Kwestia rozbudowy bazy została zepchnięta na dalszy plan, dzięki czemu gracze mogą skupić się na akcji.

Civilization VI

Jeżeli ktoś obudziłby nas w środku nocy i zapytał o najlepsze gry strategiczne PC, to z pewnością jako jeden z tytułów wymienilibyśmy szóstą odsłonę Civilization. Studio Firaxis Games dopracowało swój tytuł do perfekcji, pozwalając graczom pokierować cywilizacją na przestrzeni kilku tysięcy lat.

W grze pojawiają się historyczne postacie oraz wydarzenia, które możemy zmienić na swoją modłę. Civilization VI to strategia kompletna, potrafiąca dawać przyjemność zarówno nowym graczom, jak i wieloletnim fanom serii.

Sudden Strike 4

Kolejna produkcja w tym zestawianiu, która traktuje o II wojnie światowej. Zespół Kite Games chciał stworzyć realistyczną grę strategiczną mającą jak najwierniej oddać atmosferę towarzyszącą historycznym bitwom z tego okresu. W Sudden Strike 4 możemy przejąć kontrolę nad jedną z trzech grywalnych frakcji (Niemcy, Związek Radziecki i Alianci) w ponad dwudziestu zróżnicowanych misjach.