Na jakie kwestie zwrócić uwagę, kupując laptop do użytku domowego?

0
Na jakie kwestie zwrócić uwagę, kupując laptop do użytku domowego?
Rate this post

Obecnie na rynku istnieje wiele modeli laptopów. Tym trudniej jest dokonać wyboru, gdy mamy zamiar zakupić odpowiedni sprzęt na użytek własny. Chcemy wszak, aby miał jak najlepsze parametry, które pozwolą na bezproblemową pracę. Na co należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu?

Dobry ekran ma znaczenie

Często jest tak, że mamy na taki cel konkretny budżet. Wtedy też poszukiwania ograniczają się jedynie do modeli, które mieszczą się w danym przedziale cenowym. Kiedy na przykład wybieramy laptop do 2000 na użytek domowy, to za taką kwotę można znaleźć całkiem sporo urządzeń, które będą miały dobre podzespoły. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Istotny jest na pewno sam ekran, a konkretnie jego przekątna oraz matryca. Jeśli chcemy, aby sprzęt zapewniał mobilność, to warto zdecydować się na poręczniejszy model, do 15 cali.

Z kolei dobrym wyborem okaże się matryca IPS, którą spotykamy rzadziej, aniżeli popularną TS, dlatego należy taki parametr sprawdzić, szczególnie jeśli zależy nam na bardziej nasyconych kolorach i większym kontraście. Matowa wersja nie będzie odbijała promieni słonecznych tak, jak to dzieje się w przypadku ekranów błyszczących.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, kupując laptop do użytku domowego?Procesor, czyli jeden z ważniejszych parametrów

Istotną sprawą jest serce takiego laptopa, czyli procesor. To od jego mocy zależy, ile rzeczy będziemy w stanie zrobić na urządzeniu bez frustrującego zawieszania się sprzętu. Jeśli nie zamierzamy grać w bardzo wymagające gry, to procesor Intel Core w wersji i3 lub i5 powinien spełnić swoje zadanie. Warto zwrócić uwagę na generację takiego procesora, choć nie musi być najnowsza, bo to rzecz jasna wiąże się z wyższą ceną.

Pamięć komputera przekłada się na wydajność

Kolejną sprawą jest pamięć RAM. Im większa, tym oczywiście koszt zakupu wyższy. Dlatego we wspomnianym przedziale cenowym możemy liczyć raczej na 4 GB, maksymalnie 6 GB. Z kolei szybki dysk twardy SSD także byłby najlepszym wyborem, jednak w przypadku budżetu do dwóch tysięcy odbije się drastycznie na jego pojemności. Na pewno w przypadku wolniejszego HDD, będziemy mieć więcej GB.

Czas pracy baterii oraz standard WiFi

Gdy chodzi o czas pracy, to parametry podawane przez producentów robią wrażenie. Natomiast należy podchodzić do tego sceptycznie, ponieważ nigdy nie są one takie, na jakie wskazuje informacja na produkcie, lecz oczywiście im dłuższy czas, tym faktycznie będzie on dłuższy w praktyce. Dla osób, które korzystają sporo z internetu, ważne będzie WiFi i jego szybkość. Obecnie najwyższy standard to 802.11ac. Z kolei musimy pamiętać, że aby móc z niego korzystać, również router powinien być do tego przystosowany.

Zakup komputera do kwoty dwóch tysięcy złotych z pewnością wiąże się z koniecznością pójścia na ustępstwa. Dlatego warto się zastanowić, co jest dla nas kwestią priorytetową i pod tym kątem dokonać wyboru. Na pewno nie uda nam się zakupić urządzenia, które we wszystkich powyższych kwestiach będzie miało bardzo dobre parametry, więc kompromis jest czymś nieuniknionym.