Projekt LARP 2033, czyli wiernie odwzorowane uniwersum Metro 2033

0
LARP 2033
Rate this post

„Boże jaki piękny świat zniszczyliśmy…”

Na początku 2017 roku odbędzie się kolejna edycja imprezy „LARP 2033„, inspirowanej prozą Dmitra Głuchowskiego na której oparte są takie hity świata gier video jak Metro 2033: Redux i Last Light. Twórcy postanowili przenieść atmosferę ze świata wirtualnego do rzeczywistego, a więc kolejna edycja imprezy rozgrywa się w postnuklearnym świecie moskiewskiego metra.

Już 7-8 stycznia 2017 roku organizatorzy imprezy zamienią Kopalnię Złota w Złotym Stoku (Dolny Śląsk) na podziemia metra, a uczestnicy gry wcielą się w tych, którym udało przetrwać się kataklizm.

Cała impreza zapowiada się super i z pewnością znajdzie wielu zwolenników, chociażby wśród fanów serii Fallout. Poniżej znajdziecie więcej informacji na temat postnuklearnej imprezy LARP 2033.

Czym są larpy?

Razem z grupą przyjaciół tworzymy fabularne gry terenowe zwane larpami (od ang. Live Action Role Play) od 2010 roku. Skupiamy się przede wszystkim na Ziemi Kłodzkiej, ale nie tylko. Początkującym zasadę działania larpów najłatwiej wytłumaczyć w kontekście „Gry komputerowej, ale toczącej się w prawdziwym świecie”. Choć jest to oczywiście definicja bluźniercza dla każdego, kto od lat udziela się w środowisku larpowym, to nie można nie zauważyć cech wspólnych. Larpy są aktywniejszym fizycznie kuzynem papierowych gier RPG, podczas których uczestnicy wcielają się w wybrane postaci, posiadają swoje cele i dążą do ich zrealizowania. Jednak równie często rozgrywka opiera się nie tyle o realizację założonych celów, co o głębię psychologiczną danej postaci, dzięki czemu uczestnik może skupić się na odgrywaniu i przeżywaniu przygód, których nie mógłby doświadczyć w realnym świecie. LARP to gra terenowa, podczas której fabuła, scenografia, choreografia i cała oprawa potrafi być ważniejsza, niż odhaczanie kolejnych „questów”, bo pozwala doświadczyć na własnej skórze tego co przeżyli bohaterowie waszych ulubionych gier, filmów czy książek.

Jak zaczęliśmy się tym zajmować i dlaczego Metro 2033?

Jak wspomniałem wcześniej, gry organizujemy od 2010 – ale w polskim świecie larpowym aktywnie udzielamy się już od parunastu lat. Podejrzewam, że głównie ze względu na ludzi, którzy są po prostu świetni, a larpy przyciągają moim zdaniem konkretny typ człowieka. Od liceum, przez lata tworzyliśmy razem grę Teomachia, która do dzisiaj święci swoje mniejsze i większe sukcesy – nadal jednak jest przede wszystkim miejscem spotkań starych znajomych. Po jakimś czasie postanowiliśmy jednak stworzyć coś bardziej ambitnego. Padło na świat Metra 2033 – mieliśmy ku temu wszelkie predyspozycje fizyczne i organizacyjne, a ponadto nam samym świat stworzony przez autora książki, a później zaadaptowany przez ukraińskie studio 4A Games wydawał się bardzo ciekawy. W styczniu tego roku udało nam się więc odpalić pierwszą edycję, a po ciepłym przyjęciu postanowiliśmy powołać do życia Fundację Proteus, która będzie zajmować się tym oraz podobnymi projektami w przyszłości. Wówczas z nieocenioną pomocą przyszło nam Wydawnictwo Insignis, które zostało naszym oficjalnym sponsorem i objęło nad nami pieczę, za co do dzisiaj jesteśmy niezmierni wdzięczni.

Do czego zmierzamy?

Larpy w Polsce robią się coraz bardziej popularne, ale nadal wielu ludzi nawet nie wie, że taka aktywność istnieje. A szkoda bo z własnego doświadczenia wiem, że taki nastolatek pogrywający na co dzień na komputerze lub czytający książki fantasy chętnie się wcieli na żywo w taką postać jeżeli dać mu tylko możliwość. Chcemy więc pokazać jak dużo rozrywki może dać taka atrakcja. Oraz, że nie jest to jedynie dziecinna igraszka, a larpy mogą podejmować również poważne zagadnienia, które wiążą się z przetrwaniem ludzkości w świecie dotkniętym nuklearnym kataklizmem. Dlatego też tą konkretną grę kierujemy do odbiorców 16+. Jednak naszym głównym celem jest stworzenie stałego repertuaru różnych gier w możliwie szerokim spektrum zagadnień i jak najbardziej przystępnych dla gracza warunkach. W tym celu powołaliśmy naszą fundację, która ma za zadanie m.in. tworzyć i promować tego typu imprezy.

Kiedy i gdzie najbliższa edycja?

Druga całonocna edycja odbędzie się już 7-8 stycznia 2017. Wstęp w ramach dotacji na naszą fundację będzie można zapewnić sobie pomiędzy 7 listopada, a 23 grudnia na naszej stronie www.larp2033.proteus.org.pl – jednak ilość miejsc jest ograniczona do zaledwie 50. Wynika to ze względów bezpieczeństwa ale i z lokalizacji naszej gry czyli Kopalni Złota w Złotym Stoku – niezwykłe miejsce, które umożliwia nam prowadzenie gry praktycznie całkowicie pod ziemią i dodatkowo zapewnia takie atrakcje jak działająca elektryczna drezyna, przeprawa wodna, ścianka wspinaczkowa, czy… zjeżdżalnia. Całość sprawia, że naprawdę ciężko o lepszą lokację. Pozwala wydobyć ze świata Metra to co najlepsze. W zeszłym roku koszt wstępu wynosił 100 zł – w tym roku prawdopodobnie kwota podskoczy – o ile, to już zależy od tego czy i jakich uda nam się pozyskać sponsorów. Ale dokładamy wszelkich starań by zapewnić uczestnikom jak najgłębsze przeżycia nie wykrwawiając ich portfela.

Dlatego jeżeli jesteś prawdziwym fanem Metra i chcesz doświadczyć tego jak żył, jadł i walczył Artem – przybywaj. Atrakcji nie zabraknie!