10 bezpiecznych nawyków korzystania z poczty e-mail

0
Rate this post

Większość infekcji komputera to efekt niefrasobliwego zachowania użytkownika, wierzącego w każde słowo zawarte w mailu. Tymczasem wszystko co tam się znajduje powinno być traktowane z rezerwą. Jak ustrzec się wirusów?

Eksperci oprogramowania AVG przygotowali 10 podstawowych zasad, które pomogą Ci w bezpiecznym korzystaniu z poczty e-mail:

  1. Sprawdź nadawcę. Jeżeli pisze on z „dziwnego” adresu (będącego np. ciągiem przypadkowych liter) to nie otwieraj wiadomości.
  2. Przeczytaj treść. Maile pisane łamaną polszczyzną, z błędami, to zazwyczaj produkt translatora używanego często przez spamerów.
  3. Skontroluj linki w wiadomości. Nie klikaj w nie, ale najedź na kilka chwil myszką. Czy na pewno adres, który się wyświetlił jest tym, pod który chcesz trafić?
  4. Zachowaj czujność wobec wiadomości otrzymywanych od dostawcy gazu, kuriera i banków. Dołączone w nich pliki (udające np. listy przewozowe, awiza, faktury) mogą zawierać wirusy.
  5. Nie wierz w każdy mail informujący o wygranej w konkursie, nie pożyczaj pieniędzy nieznanym osobom. To tzw. maile nigeryjskie, przez które wielu internautów straciło już fortunę.
  6. Ustaw dwustopniową weryfikację logowania tam gdzie to możliwe. Nawet, jeżeli ktoś ukradnie ci hasło, nie będzie mógł się dostać do konta, a ty szybko dowiesz się o próbie włamania.
  7. Ignoruj spam. Super oferta, korzystna cena, promocja nie z tej ziemi? To zapewne działania spamerów, chcących potwierdzić istnienie konta. Nie odpowiadaj na takie maile i nie otwieraj załączników.
  8. Dwa adresy. Załóż sobie dodatkowy mail na potrzeby różnego rodzaju konkursów, newsletterów i baz danych. Będzie łatwiej rozdzielić informacje ważne od tych nieistotnych.
  9. Dobre hasło. Musi być mocne i trudne do odgadnięcia. Jeżeli masz kilka kont lub logujesz się na forach i w sklepach internetowych, używaj różnych haseł. W przypadku kradzieży tożsamości haker dostanie się tylko na jedno konto, a nie na wszystkie.
  10. Zachowaj zdrowy rozsądek. Jeżeli nie czekasz na kuriera, to informacja o awizacji nie jest dla ciebie (nie otwieraj jej). Podobnie jest z mailami z banku. NIGDY nie podawaj danych do logowania online mailem. Bank, ani żadna inna firma, nie ma prawa żądać takich rzeczy drogą elektroniczną.

Bezpieczeństwo poczty - AVG