Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem głośnika Bluetooth

0
Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem głośnika Bluetooth
Rate this post

By móc cieszyć się odpowiednią jakością dźwięku emitowanego przez mobilny głośnik, należy odpowiednio podejść do kwestii jego zakupu. Niewielkie rozmiary sprzętu grającego już dawno przestały być przeszkodą uniemożliwiającą czerpanie maksymalnej przyjemności z odtwarzanej muzyki.

Co więcej, obecne na rynku mobilne głośniki są w stanie zaoferować nam masę funkcjonalności oraz dźwięk, którego nie powstydziłby się niejeden stacjonarny sprzęt grający. W artykule kompleksowo podpowiadamy, jak kupować mobilne głośniki.

Mobilność

Głośniki Bluetooth produkowane są w bardzo szerokim zakresie gabarytowym. Najmniejsze z nich z łatwością zmieścimy w ciasnej kieszeni spodni, podczas gdy rozmiary największych mobilnych głośników bardziej przypominają niewielkie wzmacniacze gitarowe. Wielkość głośnika dyktuje jego mobilność oraz praktyczność. Głośnik powinno się dobierać przede wszystkim do sposobu jego użytkowania. Niewielkie gabarytowo urządzenia sprawdzą się lepiej podczas słuchania muzyki w podróżach, natomiast większe sprzęty grające lepiej zaprezentują swoje walory przy bardziej stacjonarnej eksploatacji.

Obsługiwane interfejsy

Od zaimplementowanych rozwiązań komunikacyjnych zależna jest funkcjonalność oraz komfort korzystania z głośnika. Większość mobilnych głośników działa w oparciu o interfejs Bluetooth, jednak niektóre urządzenia obsługują również bezprzewodowe moduły Wi-Fi i AirPlay. Ważna jest również komunikacja przewodowa. Przed zakupem głośnika zweryfikuj, czy obsługuje on gniazdo AUX, port mini lub micro USB i wtyk 3.5 mm. Dzięki temu głośnik będziesz mógł sparować nie tylko ze smartfon, ale również podłączysz do niego wiele innych urządzeń grających.

Moc wyjściowa RMS

Wielkość mobilnych głośników w pewien sposób ogranicza ich moc wyjściową RMS (ang. Root Mean Square). Moc RMS określa maksymalną głośność urządzenia, z jaką może ono pracować przez nieograniczony czas bez wystąpienia ryzyka uszkodzenia głośnika. Mobilne głośniki Bluetooth zwykle dysponują mocą RMS na poziomie nieprzekraczającym 15 W.

Maksymalna głośność

Wiąże się ona z mocą wyjściową. Większość głośników Bluetooth jest w stanie grać z głośnością do 60 dB, przy czym profesjonalne mobilne głośniki są w stanie emitować czysty dźwięk o natężeniu 90 dB. Maksymalną głośność należy dobierać do natężenia hałasu otoczenia, w którym głośnik będzie pracował.

Sposób zasilania

Mobilne głośniki Bluetooth mogą być zasilane na trzy sposoby: z akumulatorków, za pomocą portu USB podpinanego do komputerów i urządzeń mobilnych lub bezpośrednio z sieci. Tańsze konstrukcje ograniczają się do jednego sposobu zasilania, podczas gdy głośniki z wyższej półki cenowej mogą być zasilane na trzy różne sposoby. Pewnym novum na rynku są mobilne głośniki Bluetooth, które mogą odtwarzać muzykę, będąc jednocześnie ładowanymi z sieci. Takie rozwiązanie wprowadziła do swoich urządzeń marka Ultimate Ears.

Czas pracy i ładowania

Im dłuższy czas pracy i im krótszy czas ładowania, tym lepiej. Mobilne głośniki zwykle zapewniają kilka – kilkanaście godzin ciągłej pracy, przy paru godzinach ładowania. Najlepsze głośniki na rynku są w stanie odtwarzać muzykę nieprzerwanie nawet do 20 godzin, jednocześnie ładując się od stanu rozładowania do pełnego naładowania akumulatora w niespełna 2,5 godziny. Czas pracy na baterii również pośrednio wpływa na mobilność urządzenia. Jeśli głośniki będą wykorzystywane głównie z dala od źródeł energii elektrycznej, wówczas warto wybrać urządzenia zapewniające dłuższy czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Zwrócenie uwagi na przytoczone powyżej aspekty specyfikacji głośników mobilnych pozwoli zrealizować ich zakup bardziej świadomie. Daj nam znać, na co Ty zwróciłbyś uwagę podczas zakupu mobilnego głośnika.