Jak zostać twórcą gier komputerowych?
Branża rozrywkowa, a dokładniej branża gier komputerowych jest jednym z najlepiej rozwijających się i opłacalnych sektorów nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Sukcesy polskich producentów gier dodatkowo zachęcają do dołączenia do tego elitarnego grona. Jak zostać twórcą gier komputerowych i jaką szkołę wybrać by móc rozpocząć pracę w firmie specjalizującej się w tej dziedzinie?
Technikum informatyczne
Pierwszą ścieżką, jaką powinien wybrać przyszły twórca jest technikum informatyczne. To miejsce, w którym uczeń będzie mógł pozyskać wiedzę nie tylko na temat komputerów, aplikacji internetowych czy sieci, ale także nauczyć się projektowania fabuły i scenariuszy gier oraz ich programowania. Taką możliwość oferuje m.in. technikum w Szczecinie, które posiada specjalizację o nazwie „tworzenie gier komputerowych”. W programie nauczania, oprócz wcześniej wspomnianych zagadnień, jest również: projektowanie nowoczesnych interfejsów gier, nauka różnych metod i narzędzi mechaniki i świata gier, wdrażanie sztucznej inteligencji czy tworzenie modeli przestrzennych oraz animacji 2D i 3D. Taka specjalistyczna wiedza pozwoli absolwentowi na podjęcie pracy w różnych dziedzinach – programowania, testowania aplikacji i programów, projektowania grafiki czy tworzenia gier komputerowych.
Uczelnia wyższa
Technikum informatyczne i zdobyta w nim wiedza daje możliwość podjęcia pracy, ale nie da się ukryć, że tak naprawdę wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników wyższego wykształcenia. Po ukończeniu technikum i zdobyciu świadectwa maturalnego warto wybrać studia wpisujące się w plany zawodowe. Uczelnie wyższe oferują różne kierunki związane z grami komputerowymi, dlatego ich wybór zależy wyłącznie od indywidualnych wymagań i preferencji. Wiele uniwersytetów ma w ofercie specjalizacje dotyczące produkcji i programowania, a ukończenie technikum o tak wyspecjalizowanym profilu ułatwi dostanie się na większość z nich. Co ciekawe, są również uczelnie, które oferują kierunki związane nie tylko z grami wideo, ale także skupiające się na planszówkach, grach karcianych czy RPG-ach.
Samodoskonalenie
Choć zarówno technikum informatyczne, jak i późniejsze studia wyższe dostarczą niezbędnej wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do stania się twórcą gier komputerowych, to i tak każdy przyszły programista musi uczyć się również poza zajęciami. Jest to bardzo wymagająca branża, w której niezbędne jest stałe poszerzanie swojej wiedzy. Zmieniające się technologie oraz wymagania odbiorców sprawiają, że profesjonalny twórca gier musi być nastawiony na rozwój i ciągłą obserwacje nowych trendów.
0 komentarzy
Dodaj komentarz