PC czy konsola do gier – co lepsze?

0
Rate this post

W każdej dziedzinie istnieją pewne, większe lub mniejsze, spory, takie, co rozpalają tłumy i te zupełnie malutkie, nic nieznaczące. Wśród graczy istnieje odwieczna dychotomia, jasna, wyraźna linia, która dokładnie określa dwa przeciwstawne obozy. Jedni bowiem bardziej preferują konsole, drudzy PC. I jeden drugiemu nie przegada, że jest inaczej. A jak obiektywnie jest? Czy da się w ogóle rozstrzygnąć ten spór?

Gusta i guściki

Wydaje się, że to zadanie bardzo trudne, bo podobnie jak jedna osoba woli kolor czerwony, a drugi niebieski, tak i tu mamy preferencje, z którymi ciężko polemizować. Wystarczy zresztą poczytać różne artykuły dostępne w sieci, by się przekonać, jak wielu jest zwolenników danego rozwiązania. Niektórzy starają się patrzeć na to obiektywnie i sprawiedliwie rozsądzić, zadając pytania w stylu PlayStation 4 czy Xbox One – co wybrać i dlaczego? Większość jednak podchodzi do tematu zbyt emocjonalnie. A żeby zrozumieć, z jak tak naprawdę zawiłym tematem mamy do czynienia, poznajmy kilka faktów.

Istotne dylematy

Na początku to komputery bardziej były tworzone z myślą o grach, konsole zaś projektowane były jako tańsze odpowiedniki do tego przeznaczenia. Dzisiaj po filozofii tej działania nie widać ani śladu, bo konsole owszem – coraz lepiej służą do tej rozrywki, ale nie są na pewno tanie. Jeśli więc chcemy zakupić Play Station i Xbox, to czy nie lepiej w tej cenie nabyć komputer, który nie tylko będzie służył do gier, ale też do innych zadań, jak przeglądanie internetu czy komunikacji ze znajomymi?

Z drugiej strony obsługa konsoli jest o wiele łatwiejsza, bo przecież służy jedynie do grania. Jak chcemy więc pograć, musimy tylko włożyć płytę i już jesteśmy w ulubionym wirtualnym świecie. Istnieją też opinie, że poszczególne typy gier po prostu pasują do jednego lub drugiego sprzętu. I tak na PC rekomendowane są szczególnie strzelanki, strategie i gry turniejowe, a na konsolę gry sportowe, bijatyki oraz 1vs1.

Czynnik ekonomiczny

Pisaliśmy wcześniej, że dawniej to komputery były większym wydatkiem, tymczasem dzisiaj jest na odwrót – komputery można kupić za mniej niż konsole. Co jednak z tego, jak te najtańsze sprzęty nie zapewnią takiej grafiki, jaką zachwycać się możemy, grając na konsoli. Jeśli więc chcemy urządzenia o podobnych osiągach, zapłacimy tutaj podobnie, ale też warto zauważyć, że ceny pecetów spadają szybciej.

3_pc-czy-konsola-do-gier-co-lepsze

Dostępność gier

Sprawa nie jest też łatwa do rozstrzygnięcia, jak spojrzymy na dostępność gier. Na komputery osobiste przeważnie mamy zapewnioną wysoką grywalność i doskonałą grafikę, a poza tym łatwo się doczekać kolejnych części gier. Jednocześnie jest tu bardzo szybkie tempo ukazywania się nowych gier, bo na konsole nowe tytuły wychodzą znacznie rzadziej. A nawet jak się pojawią to z opóźnieniem. Nie można jednak powiedzieć, że PC wygrywają w tej kategorii, bo mimo wspomnianych wad konsol, tworzone na nich gry noszą miano kultowych. Są nie do zdarcia i nigdy się nie starzeją. Ich grywalność jest bardzo wysoka, a to docenia wielu graczy.

Nie da się więc wyrokować, co jest lepsze, nawet jak przywołamy obiektywne fakty. Pozostaje więc skorzystać ze sprawdzonego powiedzenia, że “o gustach się nie dyskutuje”.