W każdej dziedzinie istnieją pewne, większe lub mniejsze, spory, takie, co rozpalają tłumy i te zupełnie malutkie, nic nieznaczące. Wśród graczy istnieje odwieczna dychotomia, jasna, wyraźna linia, która dokładnie określa dwa przeciwstawne obozy. Jedni bowiem bardziej preferują konsole, drudzy PC. I jeden drugiemu nie przegada, że jest inaczej. A jak obiektywnie jest? Czy da się w ogóle rozstrzygnąć ten spór?
Gusta i guściki
Wydaje się, że to zadanie bardzo trudne, bo podobnie jak jedna osoba woli kolor czerwony, a drugi niebieski, tak i tu mamy preferencje, z którymi ciężko polemizować. Wystarczy zresztą poczytać różne artykuły dostępne w sieci, by się przekonać, jak wielu jest zwolenników danego rozwiązania. Niektórzy starają się patrzeć na to obiektywnie i sprawiedliwie rozsądzić, zadając pytania w stylu PlayStation 4 czy Xbox One – co wybrać i dlaczego? Większość jednak podchodzi do tematu zbyt emocjonalnie. A żeby zrozumieć, z jak tak naprawdę zawiłym tematem mamy do czynienia, poznajmy kilka faktów.
Istotne dylematy
Na początku to komputery bardziej były tworzone z myślą o grach, konsole zaś projektowane były jako tańsze odpowiedniki do tego przeznaczenia. Dzisiaj po filozofii tej działania nie widać ani śladu, bo konsole owszem – coraz lepiej służą do tej rozrywki, ale nie są na pewno tanie. Jeśli więc chcemy zakupić Play Station i Xbox, to czy nie lepiej w tej cenie nabyć komputer, który nie tylko będzie służył do gier, ale też do innych zadań, jak przeglądanie internetu czy komunikacji ze znajomymi?
Z drugiej strony obsługa konsoli jest o wiele łatwiejsza, bo przecież służy jedynie do grania. Jak chcemy więc pograć, musimy tylko włożyć płytę i już jesteśmy w ulubionym wirtualnym świecie. Istnieją też opinie, że poszczególne typy gier po prostu pasują do jednego lub drugiego sprzętu. I tak na PC rekomendowane są szczególnie strzelanki, strategie i gry turniejowe, a na konsolę gry sportowe, bijatyki oraz 1vs1.
Czynnik ekonomiczny
Pisaliśmy wcześniej, że dawniej to komputery były większym wydatkiem, tymczasem dzisiaj jest na odwrót – komputery można kupić za mniej niż konsole. Co jednak z tego, jak te najtańsze sprzęty nie zapewnią takiej grafiki, jaką zachwycać się możemy, grając na konsoli. Jeśli więc chcemy urządzenia o podobnych osiągach, zapłacimy tutaj podobnie, ale też warto zauważyć, że ceny pecetów spadają szybciej.
Dostępność gier
Sprawa nie jest też łatwa do rozstrzygnięcia, jak spojrzymy na dostępność gier. Na komputery osobiste przeważnie mamy zapewnioną wysoką grywalność i doskonałą grafikę, a poza tym łatwo się doczekać kolejnych części gier. Jednocześnie jest tu bardzo szybkie tempo ukazywania się nowych gier, bo na konsole nowe tytuły wychodzą znacznie rzadziej. A nawet jak się pojawią to z opóźnieniem. Nie można jednak powiedzieć, że PC wygrywają w tej kategorii, bo mimo wspomnianych wad konsol, tworzone na nich gry noszą miano kultowych. Są nie do zdarcia i nigdy się nie starzeją. Ich grywalność jest bardzo wysoka, a to docenia wielu graczy.
Nie da się więc wyrokować, co jest lepsze, nawet jak przywołamy obiektywne fakty. Pozostaje więc skorzystać ze sprawdzonego powiedzenia, że “o gustach się nie dyskutuje”.