Dla każdego gracza w głównym stopniu liczy się to, czy komputer jest wystarczająco wydajny, aby zapewnić mu jak najlepsze wrażenia podczas rozgrywki. Dla niektórych graczy liczy się każdy. najmniejszy szczegół w pracy komputera. Na jego wydajność w dużej mierze wpływa rodzaj zamontowanego dysku. Który dysk lepiej – HDD czy SSD – nadaje się do gier?
Do czego służy dysk wewnętrzny?
Komputer bez nośnika danych można porównać do człowieka bez mózgu. To właśnie na dysku przechowywane są wszelkie informacje i dane niezbędne do działania komputera. Sam system operacyjny instalowany jest na dysku, a bez niego korzystanie z komputera byłoby praktycznie niemożliwe. Dysk twardy wymagany jest również do instalacji programów, aplikacji i zapisywaniu zdjęć, filmów, dokumentów, czy innych plików.
Różnice między dyskami SSD a HDD
Dyski, jak każdy inny produkt mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Rozważając zakup między dyskiem HDD, czyli nośnikiem danych montowanym wewnątrz komputera w szczelnej budowie oraz dyskiem SSD wykorzystującym pamięć flash warto znać ich najważniejsze parametry i różnice między nimi.
-
Pojemność (HDD)– prawda jest taka, że obydwa rodzaje dysków dysponują podobnymi rozmiarami sięgającymi czasami nawet do kilku terabajtów. Różnica tkwi jednak w cenie. Dyski SSD przekraczające 1 TB często nie będą w zasięgu dla przeciętnie zarabiającej osoby. Z tego powodu, jeśli zależy Ci na jak największej pojemności do przechowywania między innymi Twoich gier, dyski HDD będą rozsądniejszym wyborem.
-
Niezawodność (SSD) – dyski SSD dzięki temu, że nie mają ruchomych części, niwelują szanse na ewentualne uszkodzenia i mogą posłużyć użytkownikom znacznie dłużej. Co więcej, pamięć, jaką wykorzystują, oferują znacznie lepszą wydajność i niezawodność w porównaniu z dyskami HDD, co może wpłynąć na jakość rozgrywki.
-
Czas dostępu (SSD) – jest to czas, w którym uruchamiają się wszelkie pliki, programy czy gry. W tym przypadku dyski SSD zdecydowanie przeważają, oferując nawet 100 razy szybszy czas uruchamiania. Z pewnością zauważysz różnicę, a Twoi znajomi nie będą musieli tyle na Ciebie czekać, aby rozpocząć grę.
-
Cena (HDD) – jeśli szukasz ekonomicznej opcji, lepszym wyborem będą dyski HDD. Kosztem wydajności możesz podratować swój portfel. W przeliczeniu na 1 MB cena dysku SSD jest wyższa niż w przypadku dysku twardego HDD.
-
Użytkowanie (SSD) – po pierwsze dyski SSD zużywają mniej energii niż HDD, co oznacza niższe rachunki za prąd oraz wydłużenie żywotności baterii w przypadku stosowania w laptopie. Dyski SSD są również praktycznie bezgłośne i generują mniej ciepła. W przypadku dysków HDD, ze względu na ich ruchome części mogą wydzielać więcej ciepła i hałasu podczas grania.
Dysk SSD czy HDD dla graczy?
A więc nadszedł czas na kluczowe pytanie. Który dysk jest lepiej przystosowany dla potrzeb graczy? Odpowiedź nie jest taka oczywista i zależy głównie od upodobań danego użytkownika. Dysk dla graczy powinien mieć wysoką efektywność pracy. W przypadku słabszej jakości dysków podczas rozgrywki możesz doświadczyć spadków ilości klatek na sekundę, co może skutkować ścinkami i obniżać płynność gry. Dyski SSD mają przewagę wydajności, dzięki czemu gry będą uruchamiać się szybciej, a komputer ogólnie będzie trochę sprawniejszy. Nie jest to jednak znacząca różnica. Należy również pamiętać o tym, że na dysku musi wystarczyć miejsca na przechowywanie tych gier. Z tego powodu minimalna pojemność powinna wynosić z 500 GB, co umożliwi graczom zapisywanie swoich postępów bez potrzeby martwienia się o dostępne miejsce. Rozwiązaniem może być zastosowanie metody hybrydowej i zamontowanie dwóch rodzajów dysków jednocześnie maksymalizując przy tym wszelkie korzyści.
Na rynku dostępne są również dyski zewnętrzne, które mogą posłużyć jako dodatkowy magazyn na pliki. Umożliwiają one łatwy montaż i demontaż. Wystarczy podłączyć bądź odłączyć kabelek od urządzenia. Ostateczny wybór zależy jednak od Ciebie i Twoich wymagań.