Internet światłowodowy – na co należy zwrócić uwagę przeglądając oferty?

0
Internet światłowodowy – na co należy zwrócić uwagę przeglądając oferty?
Rate this post

W kilkunastu polskich miastach pojawiły się nowe, wyjątkowo interesująco zapowiadające się oferty firm telekomunikacyjnych, które dostarczają internet. Proponują one internet światłowodowy. Co to za rozwiązani? Czy jest to technologia, z której naprawdę warto skorzystać?

Technologia światłowodowa: co daje użytkownikom internetu?

Technologia światłowodowa pojawiła się w naszym kraju ponad dwie dekady temu. Wiązano z nią wielkie nadzieje, ale tak naprawdę nie skorzystano z możliwości jakie technologia ta otwiera przed zwykłymi użytkownikami. Sytuacja zaczęła zmieniać się jakiś czas temu; technologię światłowodową postanowiły wykorzystać firmy telekomunikacyjne do dostarczania internetu. Przesyłanie danych w technologii światłowodowej odbywa się za pomocą światła. To technologia, która wykorzystana, aby zapewnić użytkownikom dostęp do internetu zapewnia wysoką jakość połączenia bez względu na to, jakie panują aktualnie warunki atmosferyczne czy ilości użytkowników w danym momencie. W każdych okolicznościach dzięki zastosowaniu kabla światłowodowego jakość połączenia jest wyśmienita. Tym co zachęca wielu użytkowników internetu, aby z oferty internetu światłowodowego skorzystać jest również niewiarygodna prędkość z jaką dane są przesyłane. W chwili obecnej nie ma technologii, która zapewniała by wyjątkowo szybki czas przesyłu danych i bardzo wysoką jakość połączenia bez względu na warunki.

Jak nie dać się oszukać operatorom?

Usługa FTTH oferowana jest jak na razie tylko w kilkunastu miastach w Polsce. Jest to na pewno wadą tej usługi. Podejmując decyzję o tym, jaki internet wybrać (zakładamy, że możemy mieć dostęp zarówno do tradycyjnego jak i światłowodowego internetu) musimy pamiętać o tym, że cennik największy operator za obie usługi ma bardzo zbliżony. Za transfer 100 Mb/s w technologii światłowodowej zapłacimy u niego około 70 złotych. O wyborze odpowiedniej oferty nie zawsze decyduje szybkość łącza. Zdecydowana większość osób kieruje się swoimi możliwościami finansowymi. O tym, jaki internet wybierzemy mogą zadecydować jeszcze inne względy. Są obecnie operatorzy, którzy oprócz internetu proponują na bardzo dobrych warunkach dodatkowe usługi. Decydując się na internet światłowodowy od jednego z popularnych operatorów za abonament w wysokości około 110 złotych miesięcznie w pakiecie otrzymamy również możliwość korzystania z telefonu stacjonarnego oraz telewizję.

Internet światłowodowy daje więcej możliwości niż ten dostarczany tradycyjnym kablem, drogą satelitarną, radiową lub w technologii LTE. Jego największe zalety to wysoka przepustowość oraz brak wrażliwości na panujące warunki atmosferyczne. Minusem super szybkiego internetu wykorzystującego technologię światłowodową jest to, że jest on aktualnie dostępny tylko w miastach i to nie we wszystkich. Z technologii tej na razie mogą korzystać tylko mieszkańcy 75 polskich miast, jest niedostępny na ternach wiejskich. Do tego należy pamiętać o tym, że w danym mieście internet światłowodowy może być tylko w jednej dzielnicy, a nawet tylko na jednej ulicy.

Więcej o internecie światłowodowym na panwybierak.pl