Konsola przenośna czy stacjonarna – jaką wybrać?

0
Konsola przenośna czy stacjonarna – jaką wybrać?
Rate this post

Zastanawiasz się nad kupnem konsoli i nie wiesz, jaką wybrać? Cenisz sobie dużą bibliotekę gier, a może stawiasz na mobilność? Z nami dowiesz się, którą konsolę dla siebie wybrać. Czytaj dalej.

Konsola przenośna

Starsi gracze pamiętają, że granie poza domem było możliwe jedynie w salonach gier – maszyny były duże i nieporęczne, a wynoszenie ich z domu miało sens tylko kiedy chcieliśmy zagrać u kolegi. Z biegiem czasu i rozwojem technologii pojawiły się coraz mniejsze sprzęty, które można było nazwać przenośnymi. Wielu z nas pamięta pierwsze, bardzo prymitywne urządzenia, które miały w sobie kilka wgranych tytułów. Największą popularnością cieszył się Tetris. Współczesne konsole przenośne nie mają wiele wspólnego z ich pierwszymi modelami. Jakość wyświetlanego obrazu i ilość detali można porównywać konsolami stacjonarnymi, podobnie jak bibliotekę gier. Ciągle pojawiają się nowe tytuły. Nintendo Switch przygotowało na 2019 r. kilka premier – sprawdź najlepsze z nich.

Podstawową zaletą konsol przenośnych jest ich mobilność. Rozmiar urządzenia pozwala na wygodny transport. Najmniejsze modele są wielkości telefonu i mieszczą się w kieszeni. Kolejną zaletą jest ekran, który coraz częściej jest dotykowy – dzięki temu poruszanie się po menu jest intuicyjne i szybkie. Wysoka rozdzielczość sprawia, że obraz jest wyraźny, a oczy nie męczą się nawet podczas wielogodzinnych sesji.

Same gry potrafią zachwycić grafiką. Moc obliczeniowa przenośnych urządzeń jest coraz większa i pozwala na wyświetlanie tekstur wysokiej jakości. Modele postaci i otoczenia są równie szczegółowe.

Konsola przenośnaKonsola stacjonarna

Gracze lubią wygodę, dlatego konsole stacjonarne cieszą się tak dużą popularnością. Nie bez znaczenia jest to, że w odróżnieniu od komputerów osobistych, na konsolach nie musimy martwić się wymaganiami sprzętowymi. Urządzenie uruchomi każdy tytuł, jaki pojawia się na dany system. Będzie on wyświetlał grafikę na najwyższym możliwym poziomie, a my nie musimy się przejmować ilością wyświetlanych klatek na sekundę.

Pod względem grafiki i jakości wyświetlanego obrazu mamy do czynienia z najwyższą półką. Konsole radzą sobie ze szczegółowymi teksturami i modelami o wysokiej szczegółowości. Nowsze modele posiadają także obsługę 4K, które nie jest jeszcze tak powszechne pośród graczy pecetowych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepsze wizualne efekty zapewnia jedynie mocny komputer – konsola jest systemem zamkniętym i nie da się go rozbudować o nowsze elementy. Dla większości różnice są niezauważalne, ale bardziej wnikliwi gracze dostrzegą mniejszą ilość detali. Kompromisy na tym polu rekompensuje cena, która jest stosunkowo niska.

Którą konsolę wybrać?Którą konsolę wybrać?

Wybór pomiędzy modelem przenośnym, a sprzętem stacjonarnym zależy od tego, jakie mamy podejście do grania w gry – dla lubiących grać z doskoku, w tytuły wymagające mniejszego zaangażowania polecamy konsolę przenośną. Ceniący większe produkcje, zaawansowane pod względem grafiki i mechaniki, powinni wybrać konsolę stacjonarną. Najlepiej posiadać obie i korzystać z wirtualnej rozrywki w każdej sytuacji.