Dlaczego gry Indie przeżywają drugą młodość?

0
Rate this post

Niezależność, “independent” to słowa najczęściej kojarzona z grami typu Indie. Faktem co prawda jest, że ta niezależność w tym wypadku rozumiana jest w dwojaki sposób i różnie przypisywana poszczególnym tytułom. Jednak najkrócej opisując gry Indie, można powiedzieć, że są to gry, w których twórca (jedna osoba lub stosunkowo niewielkie studio) ma pełną kontrolę nad końcowym kształtem swojego dzieła.

O co chodzi w tej niezależności?

Gry typu Indie to gry niezależne na kilku ich obszarach. Niezależny jest ich twórca jak również niezależne może być ich wydanie. Przy czym każda z tych niezależności nie musi być związana ze sobą. Twórca gry może samodzielnie napisać fabułę gry, określić jej zasady i scenariusz oraz stworzyć grafikę, może to zrobić sam ale w oparciu o pomoc jaką zaoferuje mu konkretny koncern przemysłu gier. Może też być tak, że gra stworzona przez kilka osób zostanie wydana i rozpropagowana indywidualnie. Jak zatem widać w przypadku gier Indie niezależność może być rozumiana w dwojaki sposób. Jednak najważniejsze jest to, że gry te powstają na bazie własnego i indywidualnego pomysłu, na który nie ma wpływu koncern inwestujący w taką produkcję. 

Gatunki gier indie

Kiedyś niezależny twórca pisał gry sam i sam je wydawał i poddawał dystrybucji. Dzisiaj ta niezależność czasami jest ukryta pod płaszczykiem wielkich koncernów, które poszukują młodych talentów, kreatywnych, z głowami pełnymi ciekawych pomysłów. Gry Indie z założenia powinny być niezależne, a sam gatunek nie ma tu większego znaczenia. Na rynku pojawiło się wiele gier Indie zarówno z gatunku gier akcji, RPG czy symulacji, a sami twórcy często chętnie sięgają po styl retro. Świadczyć o tym mogą sukcesy takich gier jak choćby Among Us czy Terraria. 

Dlaczego są takie popularne?

Gry typu Indie mają są coraz częściej wybierane przez graczy oraz doceniane przez ekspertów. Oczywiście w tym morzu tytułów, wiele z nich to klasyczne „średniaki”, jednak znajdą się w tym gronie prawdziwe perełki. Twórcy gier indie często sięgają po odważne rozwiązania, nieszablonową fabułę, nie musząc mocno skupiać się na kwestii grafiki.

Mała ilość osób zaangażowanych do stworzenia jednej gry spowoduje, że jej cena będzie przystępna. Jest to bardzo istotne szczególnie w dzisiejszych czasach. Dodać też należy, że jest wiele dostępnych narzędzi, które pomagają w kreatywnym tworzeniu, oprogramowania są ciekawsze i mają coraz to lepsze możliwości niż kiedyś. Tak powstałe gry, w których narodzeniu bierze mała ilość osób lub jedna jednostka są grami, po które sięga coraz więcej osób.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że gry Indie są ciekawe a treści niektórych z nich bardzo interesujące. Dlatego też cieszą się one aż tak dużym powodzeniem.

Artykuł powstał przy współpracy z BedzieGrane.pl