Assassin’s Creed Valhalla – co wiemy o grze Ubisoftu?

0
Vikings ships on the horizon of stormy ocean. Mysterious atmosphere under the shining sky.
5/5 - (1 vote)

Choć seria Assassin’s Creed jest już na rynku 13 lat i w trakcie swojego “życia” ewoluowała wielokrotnie, zmieniając się z gry akcji w otwartym świecie nastawionej na cichą eliminację przeciwników, w rozbudowany tytuł RPG, w którym walka jest tak samo istotna, jak rozwój bohatera czy dzierżony ekwipunek, to ciągle cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym duże oczekiwanie na dwunastą, pełnoprawną odsłonę cyklu – Assassin’s Creed Valhalla został oficjalnie zapowiedziany na przełomie kwietnia i maja, a po krótkim przestudiowaniu dotychczas opublikowanych materiałów wynika, że będzie to raczej rozwijanie formuły znanej od wprowadzenia Assassin’s Creed Origins. Deweloperzy Ubisoftu zdecydowali się jednak na wprowadzenie kilku ciekawych rozwiązań – sprawdź, co wiadomo o Assassin’s Creed Valhalla, który ukaże się na konsolach zarówno starej, jak i obecnej generacji.

Wątek współczesny – jak będzie wyglądał on w Assassin’s Creed Valhalla?

Choć seria Assassin’s Creed znana jest z prezentowania miejsc i postaci osadzonych w konkretnych realiach historycznych (Ziemia Święta podczas Krucjat, renesansowe Włochy czy choćby Stany Zjednoczone podczas Wojny o Niepodległość), to jednak ważnym elementem całego cyklu był wątek współczesny. Podobnie jak główna gra, skupiał się on na konflikcie zakonu Asasynów z Templariuszami, jednak był on osadzony w alternatywnej wersji rzeczywistości, w której największa korporacja na świecie (Abstergo) odkryła sposób na ponowne przeżywanie wspomnień swoich przodków.

Służył do tego Animus, a rozwój wydarzeń w jednej z części gry, popychał te z drugiej, co niezwykle spodobało się graczom. Po zakończeniu przygód Desmonda Milesa, deweloperzy zdecydowali się na stworzenie nowej postaci, którą była Layla Hassan, wprowadzona w Layli Hassan w “Origins” wydanym w 2017 roku. Assassin’s Creed Valhalla będzie kontynuował jej wątek i oprócz podróży za pośrednictwem Animusa, możliwa będzie również eksploracja wielu ciekawych miejsc w ramach przygody osadzonej w wątku współczesnym.

Czym zaskoczy Assassin’s Creed Valhalla wieloletnich fanów serii?

Tak rozbudowana marka przyciągnęła miliony graczy na całym świecie, dlatego wielu z nich zadaje sobie pytanie, czy dwunasta, pełnoprawna odsłona Assassin’s Creed może ich czymś jeszcze zaskoczyć. Z materiałów udostępnionych przez Ubisoft wynika, że Assassin’s Creed Valhalla będzie rozwinięciem “Odyssey” wydanej w 2018 roku. Przede wszystkim gra dalej będzie skupiała się na eksploracji dużych, otwartych terenów. Tym razem będą to królestwa brytyjskie z IX wieku, a konkretnie chodzi o Wessex, którego władcą był wówczas król Alfred. Twórcy postanowili uczynić z niego głównego antagonistę w grze, zaś sam gracz ma wcielić się w Eivora, czyli przywódcę klanu wikingów, który planuje podbój wspomnianych ziem. Co ważne, może to być kobieta albo mężczyzna i choć decyzje o płci podejmuje się na początku rozgrywki, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić ją potem w dowolnym momencie.

Kluczowa będzie nie tylko bezpośrednia walka z przeciwnikami, wykonywanie zadań czy eksploracja, ale również duży nacisk w Assassin’s Creed Valhalla ma zostać położony na rozwijanie swojej osady. Element ten został wprowadzony w trzeciej odsłonie serii (część, która skupia się na rewolucji amerykańskiej) i od tamtego czasu w mniejszej lub większej formie pojawiał się w kolejnych odsłonach cyklu. W Assassin’s Creed Valhalla ma to być jeszcze bardziej rozbudowany system i do tego, wyraźnie osadzony w fabule – wikingowie podbijają kolejne tereny w celu poszerzenia swoich wpływów i budowy swoistych kolonii.

Deweloperzy podkreślają, że przy okazji rozbudowy wioski istotne ma być zarówno inwestowanie kolejnych zasobów, jak i decyzje podjęte podczas samej rozgrywki. Dotyczy to również rozmów, jednak nie podano dokładnie, w jaki sposób zostanie rozwiązana ta kwestia.

Kiedy pojawi się Assassin’s Creed Valhalla i na czym będzie można w niego zagrać?

Produkcja Ubisoftu będzie miała swoją premierę 10 listopada, czyli w dniu startu sprzedaży Xbox Series X i S. Tego samego dnia gra ukaże się również na innych popularnych platformach (Assassin’s Creed Valhalla PC, PS4 i Xbox One) za wyjątkiem PlayStation 5. Wersja gry na nową konsolę Sony została zapowiedziana na dzień startu sprzedaży PS5, czyli 19 listopada.