Dlaczego laptopy gamingowe są bardzo popularne?
Przez lata w kręgach graczy panowało przeświadczenie, że laptopy nie nadają się do grania. Świat jednak poszedł do przodu zarówno pod względem techniki i laptopy mocno zmieniły się pod względem osiągów, jak i pod względem kulturowym, gdzie granie w gry komputerowe staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania czasu przez coraz szersze grono osób w różnym wieku i o różnym stylu życia. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że postępuje rozwój laptopów gamingowych pozwalających na cieszenie się cyfrową rozrywką przy jednoczesnym zachowaniu zalet mobilnego komputera. Co one umożliwiają i w jakich sytuacjach się sprawdzają?
Co oferują laptopy gamingowe?
Na pierwszy rzut oka gamingowe modele wśród laptopów wyróżniają się obudową o nierzadko agresywnych kształtach i odbiegającej od klasycznej stylistyce zawierającej często wyraźne motywy kolorystyczne. Ich zalety tkwią jednak w zastosowanych podzespołach. Wyróżniają się one znacznie większą wydajnością od przeciętnych notebooków. Wynika ona głównie z zastosowanych kart graficznych, które są bardzo ważne pod względem możliwości uruchamiania gier o wysokiej szczegółowości efektów graficznych, a w które nie wyposaża się standardowych laptopów lub stosuje się w nich układy o znacznie mniejszej wydajności. Nie bez znaczenia są także zastosowane szybsze procesory czy układy pamięci RAM i same dyski. Do zapewnienia efektów wizualnych konieczne jest także zastosowanie lepszej jakości ekranu pozwalającego na rozgrywkę w wysokiej rozdzielczości przy zachowaniu dobrych kolorów. Ich istotną cechą jest także poprawione chłodzenie w stosunku do bardziej „casualowych” laptopów, z czego wynika często kształt ich obudowy.
Laptop gamingowy kontra komputer stacjonarny
W dyskusji, która opcja jest lepsza, często pojawia się argument o większych osiągach komputerów stacjonarnych. Naturalnie nie jest możliwe przy obecnej technologii wyposażenie urządzenia mobilnego w np. układ współpracujących ze sobą kilku kart graficznych i to wymiary są tutaj ograniczeniem, gdyż w laptopie zależy nam na mobilności, która nie da się ukryć, znacznie przewyższa możliwości szybkiego przenoszenia komputera stacjonarnego.
Czasem mówi się także, że laptopy gamingowe są droższe od komputerów stacjonarnych. Należałoby jednak przy takiej tezie porównać ze sobą urządzenia o podobnych parametrach i wziąć pod uwagę gotowy, dostępny w sklepie zestaw PC, a nie ten składany samemu w domu z części. W takim porównaniu należy także wziąć pod uwagę fakt, że laptop posiada chociażby wbudowany ekran i klawiaturę, bez czego komputer jest bezużyteczny, a należałoby także uwzględnić ich cenę w komputerze stacjonarnym, który porównuje się z laptopem. Oczywiście wiąże się to z możliwością konfiguracji części w komputerze stacjonarnym, jednak sama różnica w cenie nie będzie tak ogromna. Do sprawdzenia cen i podzespołów komputerów można wykorzystać porównywarkę cen jak skapiec.pl.
Dla kogo laptop gamingowy?
Nowoczesne laptopy gamingowe dobrej klasy są w stanie uruchomić najnowsze gry w wysokiej jakości. Oferują przy tym możliwość szybkiego przenoszenia, nie tylko na trasie dom-praca czy dom-szkoła, ale także w samym domu, gdzie w ciągu kilku minut można chociażby zmienić pomieszczenie, w którym cieszymy się rozgrywką. Mobilność jest także zaletą w małych czy minimalistycznych wnętrzach, gdzie wyłączonego laptopa można bez problemu schować np. w szufladzie, co nie jest możliwe z rozstawionym zestawem komputera stacjonarnego. Poza grami osiągi laptopów gamingowych sprawdzają się także podczas pracy z programami graficznymi, różnego rodzaju aplikacjami inżynierskimi czy w obróbce filmów. Z tego względu cieszą się one tak dużą popularnością, gdyż docierają do szerokiego grona odbiorców, zapewniając w jednym urządzeniu narzędzie do pracy, a po jej zakończeniu do rozrywki.
0 komentarzy
Dodaj komentarz