Jak zabezpieczyć router w sieci domowej ?

0
Rate this post

Router jest niewielkim urządzeniem, które znajduje się w każdym domu, gdzie mieszkańcy korzystają z internetu w komputerze, telefonie czy tablecie. Bardzo często są schowane gdzieś z meblami tak, że na co dzień ich nie widzimy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że router jest nie tylko odpowiedzialny za rozdzielanie pakietów do odpowiednich miejsc, ale również może stanowić doskonałą linię obrony przed atakującymi, nieuczciwymi użytkownikami świata wirtualnego.

Skuteczne zabezpieczenie routera przed niepowołanym dostępem

Tak naprawdę istnieje kilka czynności, które każdy może wykonać samodzielnie by zabezpieczyć swój router przed niepowołanym dostępem. Pierwszym krokiem, który należy zawsze podjąć, jest znalezienie swojego routera w sieci (należy przy tym szukać IP domyślnej bramy sieciowej). Znając adres IP, wystarczy wpisać go w przeglądarkę, a później po prostu wpisać login i hasło. Znając model urządzenia, podanie tych informacji nie będzie dostarczało większych problemów. Logując się do routera, obowiązkowo należy zmienić hasło administratora na własne w ustawieniach. Kolejnym dobrym sposobem na zabezpieczenie routera przed niepowołanym dostępem jest korzystanie z funkcji WiFi Gościa. To bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalający na odizolowanie podłączonego urządzenia od głównej sieci domowej. Bez większych problemów podstawowe urządzenie wykorzystywane w domu można podłączyć do głównej sieci WiFi, po czym ukryć rozgłoszenie nazwy sieci (SSID), zostawiając wyłącznie WiFi Gościa. Dzięki temu nawet jeżeli ktoś włamie się do sieci, to nie będzie miał szans na pozyskanie dostępu do innych urządzeń sieciowych nie znając SSID podstawowe sieci.

Aktualizacje i zdalny dostęp

Do skutecznego zabezpieczenia routera w sieci domowej, skutecznym rozwiązaniem będzie regularna aktualizacja oprogramowania routera (firmware). W nowoczesnych modelach tych urządzeń można to robić zdalnie i automatycznie, co jest bez wątpienia bardzo wygodne. Będąc  posiadaczem nieco starszego modelu routera, aktualizacje niestety trzeba przeprowadzić ręcznie, c wymaga wizyty na stronie producenta, a także pobrania odpowiedniego pliku, który następnie należy wgrać do urządzenia. Aktualizacja starszego routera jest procesem bardzo prostym, który jednak wymaga poświęcenia mu nieco czasu. Warto mieć świadomość tego, że będąc właścicielem publicznego adresu IP, możemy zarządzać routerem zdalnie z dowolnego miejsca. Jest to ciekawa możliwość, z której jednak niewiele osób korzysta. Dlatego też warto ją wyłączyć, ponieważ stanowi poważne zagrożenie, narażając siedź na ataki z zewnątrz. Ponadto warto postarać się również o wyłączenie funkcji WPS – dzięki nim możliwe jest podłączenie się do sieci po badaniu krótkiego kodu PIN bądź wciśnięciu przycisku na obudowie routera.

Zachwianie rozsądku to podstawa

Podejmując kroki mające na celu zabezpieczenie routera w sieci domowej, warto mieć również na względzie to, co jest instalowane na urządzeniach podłączonych do sieci. Warto przy tym pamiętać o tym, że dla bezpieczeństwa warto robić również regularne aktualizacje systemów operacyjnych na wszystkich urządzeniach, niezależnie od częstotliwości ich wykorzystania. Być może niektórzy aktualizacje uznają za dość uciążliwe, ale tak naprawdę są one bardzo przydatne przy zwiększaniu szans na zabezpieczenie sieci (warto mieć na względzie że nie może być to jedyny sposób ochrony) przed dostępem do niej niepowołanych osób. Dlatego też pomimo niechęci warto regularnie aktualizować oprogramowanie na każdym sprzęcie.

Więcej szczegółowej informacji na dany temat można znaleźć na stronie Bezpiecznyvpn.pl