Taśmy LED – nowoczesne oświetlenie do Twojego mieszkania

0
Rate this post

LED to technologia oświetleniowa, która dość szybko ewoluuje. W ciągu ostatnich lat przeszła niemałą zmianę, przekształcając się z oświetleniowego gadżetu w użyteczny system oświetlenia pokojowego. Obecnie, do grona najczęściej wybieranych należą taśmy LED, których rozmaite zalety docenili polscy domownicy. Taśmy LED emitują wyraziste światło, o dowolnej barwie oraz wysokim stopniu nasycenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe oraz udzielamy porad związanych z wyborem taśmy odpowiadającej Twoim oczekiwaniom.

Taśmy LED – działanie i montaż 

Taśmy LED osiągają szczyty popularności. Z pewnością, wynika to z ich możliwości aranżacyjnych, które daleko wyprzedzają inne systemy oświetleniowe. LEDy są w stanie emitować światło jaskrawe, o intensywnym nasyceniu kolorystycznym. Z pewnością, ożywią każde pomieszczenie, w którym zostaną zamontowane. Ponadto, LEDy są wysoce elastyczne – możesz montować je w niemal każdym miejscu swojego mieszkania. Doskonale nadają się do montażu wzdłuż krawędzi ścian i mebli, w kątach, a także przy listwach. Możesz także korzystać ze specjalnych profili, które pomogą wyeksponować możliwości oświetleniowe systemu LED. 

Sama instalacja taśmy przebiega w sposób prosty i nieskomplikowany. Poradzą sobie z tym zadaniem nawet osoby zupełnie zielone w temacie, dla których elektronika to temat nieznany. Taśmy są elastyczne i możesz dopasowywać je do dowolnej powierzchni (która musi być koniecznie płaska oraz oczyszczona). Wystarczy przyłożyć taśmę do wybranego miejsca, usunąć folię zabezpieczającą, oraz dokładnie docisnąć. Taśma przywrze do podłoża w krótkim czasie. 

Jakie taśmy LED wybrać do mieszkania? 

Nim dokonasz zakupu, warto zwrócić uwagę na rodzaj dostępnych taśm LED oraz zapoznać się z ich specyfikacją. Poszczególne taśmy można podzielić na kilka głównych grup. Pierwszy podział dotyczy taśm o różnym rozmiarze oraz różnym typie diod oświetleniowych. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na ilość lumenów, które emituje jedna dioda, a także upewnić się jaki jest ich rozmiar fizyczny (szerokość i długość wyrażone w milimetrach). 

Ważna jest także ilość diod znajdujących się na długości jednego metra. Oczywiście, im będzie ich więcej, tym jaśniejsze będą dane LEDy. Warto jednak nie przesadzać z tym parametrem, gdyż nie zawsze wyraziste i jaskrawe światło jest tym, czego szukamy. Do najchętniej wybieranych należą taśmy posiadające 60, 72 lub 120 diod na metr długości. 

Kwestie użytkowe i techniczne 

Taśmy LED mają ewidentną zaletę – nie zużywają dużej ilości energii, a tym samym ich użytkowanie jest dość tanie. Dostępne taśmy mogą różnić się ilością watów zużywanych na każdy metr bieżący, jednak niemal zawsze będzie to wyjątkowo niska wartość. W przypadku taśm z 60 diodami, poziom zużycia wynosi około 5-15 W. Taśmy posiadające 120 diod na metr bieżący zużywają od 8 do około 25 W. 

Ostatnią sprawą, o której wspomnimy, jest sposób użytkowania LEDów, a dokładnie – sterowania ich pracą. Taśmy mogą zawierać dedykowane do ich obsługi sterowniki, piloty i ściemniacze. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór taśmy z pilotem, który pozwala na zmianę zarówno kolorystyki emitowanego światła, stopnia jasności jak i na wprowadzenie bardziej zaawansowanych programów – polegających na skokowym lub płynnym przełączaniu kolorów.