MacBook z procesorem M1 – czy jest lepszy od rozwiązań Intela?

0
Rate this post

Jeżeli zamierzamy kupić komputer od firmy Apple, poważną decyzją, przed którą stajemy, jest niewątpliwie wybór procesora. Od czasu, gdy Apple w 2020 roku zaprezentował procesor M1, wybór ten stał się jeszcze trudniejszy. Czy procesor M1 jest lepszy od procesora z rodziny Intel? W krótkim poradniku odpowiemy na to pytanie i pomożemy dokonać właściwego wyboru.

Wydajność procesorów M1 i Intela

Najpierw przyjrzyjmy się wydajności. Testy wydajności procesorów benchmark, które oceniają ten parametr procesorów, palmę pierwszeństwa zdecydowanie przyznają procesorowi M1. Procesor M1 jest trzykrotnie szybszy od procesorów z rodziny Intel. Widać to zwłaszcza przy bardzo wymagających zadaniach jak np. obróbka grafiki komputerowej, edycja oraz montaż plików video czy obsługa zaawansowanych aplikacji. 

Intel wygrywa jednak pod względem wyboru wariantów z większym dyskiem typu SSD. Intel dopuszcza maksymalnie dysk o pojemności 4 TB, podczas gdy M1 „zaledwie” 2 TB. Komputer z Intelem można też rozbudować o większą ilość pamięci RAM. Maksymalna pamięć w przypadku Intela to 32 GB, a w chipach M1 to 16 GB.

Model M1 pozwala na obsługę wyłącznie jednego monitora zewnętrznego, z kolei Intel daje możliwość podłączenia większej liczby urządzeń peryferyjnych.

Wcześniej zdarzało się niekiedy, że komputer wyposażony w procesor M1 dość szybko zużywał dysk SSD. Problem ten został bardzo szybko naprawiony przez Apple i obecnie już nie występuje.

Żywotność baterii w procesorach M1 i Intel

Dla wielu osób korzystających z komputera mobilnie aspekt baterii ma szczególnie ważne znaczenie. Tutaj zdecydowanym królem zostaje M1, ponieważ na jednym ładowaniu może, według szacunków Apple, wytrzymać nawet do 20 godzin, podczas gdy Intel zapewnia na jednym ładowaniu zaledwie ok. 10 godzin pracy.

A co z obsługą aplikacji?

Nadal trwają prace mające na celu pełną optymalizację wszystkich aplikacji w maszynach, które wykorzystują procesor M1. Niemniej jednak większość znanych aplikacji jest już całkowicie dostosowana do tego procesora. Wymienić tu możemy pakiet biurowy Microsoft Office, programy firmy Adobe czy chociażby znane przeglądarki internetowe takie jak Chrome, Mozilla, Opera czy nawet Microsoft Edge. Co ważne, firma Apple przygotowała też specjalne narzędzie o nazwie Rozetta 2, które automatycznie przekształca aplikację na kompatybilną z procesorem M1.

Kwestia ceny

Nie da się ukryć, że produkty firmy Apple nie należą do tanich. Niemniej jednak maszyny wyposażone w procesory M1 są znacząco tańsze od swoich odpowiedników z Intelem. Cena zdecydowanie zatem przemawia za produktem M1, chyba że zależy nam na rozbudowie naszego komputera.

Kto wygrał?

W naszej opinii, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, pojedynek wygrywa procesor M1. Jest on zdecydowanie wydajniejszy oraz gwarantuje zdecydowanie dłuższy czas pracy baterii. Na procesory Intela powinni decydować się tylko użytkownicy, którzy potrzebują rozbudować swój komputer o większą ilość pamięci ramowej lub chcą mieć więcej portów. Ostateczną decyzję należy więc podjąć, biorąc pod uwagę sposób, w jaki będziemy użytkować nasz sprzęt.

Gdzie mogę zakupić sprzęty Apple?

Istnieje wiele stron, na których można zakupić sprzęt komputerowy. Komputer MacBook, np. MacBook Air lub MacBook Pro, możesz kupić na mediaexpert.pl.