Jak zacząć programować w młodym wieku?

0
Rate this post

Programowanie to umiejętność dająca ogromne możliwości na rynku pracy. Od lat programiści są pożądani przez pracodawców i mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców decyduje się posyłać swoje dzieci na zajęcia z nauki programowania. Jak można się go nauczyć w młodym wieku?

Kiedy i dlaczego zacząć naukę programowania?

Co do tego, że programowanie jest przydatną umiejętnością, wątpliwości w zasadzie nie istnieją. Niewątpliwie warto się tego nauczyć. Jednak czy już w wieku kilku lat? Zdecydowanie tak! Dzieci mają o wiele bardziej chłonne umysły, więc przyswajają wiedzę łatwiej. Poza tym, im wcześniej rozpoczęta nauka, tym lepiej zakorzeniona. Innymi słowy, to czego dzieci zaczynają się uczyć w młodym wieku, jest dla nich później bardziej naturalne. Innymi słowy, podejmując się nauki kodowania w dorosłym życiu, natrafimy na wiele kłopotów. Wiele kwestii będzie trudno zrozumieć. Natomiast dla osoby, która miała choćby małą styczność z tym tematem w dzieciństwie, programowanie będzie czymś zdecydowanie łatwiejszym do przyswojenia.

Specjaliści wskazują, że skutecznie programowania można się uczyć już w wieku ok. 7 lat. Polecamy zatem zapisywać dzieci na zajęcia z programowania już w tym wieku. Jednak jakie powinny to być zajęcia i czym wyróżniają się skuteczne warsztaty? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części tekstu!

Szkoła programowania dostosowana do najmłodszych

Przede wszystkim szkoła programowania powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości kursantów. Jeśli są nimi dzieci, musi być spełnionych kilka warunków:

  • prowadzący z wiedzą i umiejętnościami pedagogicznymi,
  • program zajęć przystosowany do możliwości poznawczych dzieci,
  • małe grupy zajęciowe.

Praca z dziećmi wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. utrzymanie uwagi maluchów nie jest proste. Nie jest też łatwo przekazać im wiedzę w taki sposób, aby  była dla nich zrozumiała. Dlatego też zajęcia z dziećmi powinni prowadzić specjaliści, którzy zostali do tego odpowiednio przeszkoleni.

Ważne jest też, aby program zajęć był odpowiednio dostosowany do możliwości maluchów. W najmłodszym wieku przyswaja się najprostsze kwestie. Natomiast później powinny one być poszerzane. Dobrym przykładem będzie tu PixBlocks szkoła programowania dla dzieci. Jest to akademia, w której zajęcia prowadzone są dla dzieci w każdym wieku od 7 roku życia. Szkoła oferuje kursy na różnych poziomach. Na kolejnych poziomach poruszane są te same zagadnienia, jednak zadanie są coraz bardziej skomplikowane. Tym samym dzieci poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, jednocześnie utrwalają, to co już potrafią. Wszystko odbywa się na poziomie dostosowanym nie tylko do aktualnej wiedzy dziecka, ale też do jego wieku i wynikających z niego umiejętności.

Co ważne, w takich szkołach jak PixBlocks grupy zajęciowe liczą zwykle do 10 osób. To ważne, aby dzieci na zajęciach nie było dużo. Maluchy lepiej czują się w niewielkich grupach. Zdecydowanie łatwiej jest im wtedy utrzymać uwagę. Natomiast prowadzący mogą udzielać indywidualnych porad i odpowiadać na wszystkie pytania.