Nie wszyscy wiedzą, czym jest serwer. Tymczasem bez niego nie byłaby możliwa żadna obecność w internecie czy działalność online. Dobry serwer to po prostu podstawa.
Trudno dziś wyobrazić sobie życie czy prowadzenie biznesu bez internetu. Z samą tylko domeną .pl działa obecnie w sieci ponad 2,5 mln stron www (źródło: https://www.dns.pl/). Każda z nich potrzebuje do działania serwera, ale jego możliwości można wykorzystać szerzej niż tylko do prowadzenia serwisu internetowego. Zanim sprawdzimy, jakie funkcje może spełniać serwer, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest serwer. Od razu należy podkreślić, że obecnie nie trzeba nawet mieć własnego serwera. Dostęp do niego można bez problemu wykupić u dobrego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl).
Termin „serwer” może mieć tak naprawdę szerokie znaczenie. Pod tym określeniem może kryć się zarówno program komputerowy, biorący udział w udostępnianiu zasobów, jak i urządzenie. Ważną cechą tego ostatniego jest to, że serwer jest właściwie przez cały czas podłączony do sieci i pracuje przez całą dobę. Dzięki niemu mogą działać inne programy komputerowe lub urządzenia, które określa się mianem klientów. Serwerem może być zwykły komputer, ale najczęściej to specjalna maszyna, zaprojektowana do tego, aby działać nieprzerwanie. Taką maszynę umieszcza się w specjalnych budynkach (Data Center) obok innych serwerów, gdzie zapewnia się jej odpowiednią wentylację i awaryjne źródła zasilania. Zwykle dokładne dane na temat danego serwera przekazuje podmiot, który zajmuje się udostępnianiem tego rodzaju maszyn.
Funkcje serwerów
Wspomnieliśmy wcześniej, że wykorzystanie serwera może być bardzo szerokie. Tak naprawdę może on spełniać bardzo wiele funkcji. Oczywiście najpopularniejsze przeznaczenie to publikacja stron www lub aplikacji internetowych. Wtedy stosuje się określenie serwer www. Warto jednak przypomnieć, że serwer jest także konieczny do funkcjonowania jednej z najpopularniejszych usług internetowych, a mianowicie do działania poczty e-mail. Często wykorzystywany jest do tego ten sam serwer, który uruchamia strony internetowe, ale niekiedy stosuje się po prostu serwer pocztowy. Coraz popularniejsze stają się także serwery plików, umożliwiające zespołom zlokalizowanym w różnych miejscach pracę nad tymi samymi projektami. Dziś trudno również obejść się bez serwerów bazodanowych, które służą do utrzymywania baz danych i bez serwerów w chmurze, umożliwiających uruchamianie programów komputerowych na odległość.
Serwer to podstawa, jeśli chcemy uruchomić w internecie usługę, stronę www lub aplikację sieciową. Ważne jednak, żeby dobrać parametry serwera do potrzeb danej usługi i użytkowników. Tylko wtedy internetowy biznes będzie działał bez zarzutu od strony technicznej.