Windykacja należności – rodzaje windykacji

0
Rate this post

Wielu przedsiębiorców spotyka się z problemem nie płacenia przez klientów należności. Kiedy nie otrzymują w terminie zapłaty, zaczynają się tego domagać na różne sposoby. Rozpoczyna się windykacja należności. Wierzyciel robi wszystko, aby dostać należną kwotę za produkt czy usługę. Są dwa rodzaje windykacji należności – przedsądowa oraz sądowa.

Windykacja przedsądowa

Kiedy wierzyciel nie otrzyma zapłaty w terminie, zaczyna podejmować kroki, by wyegzekwować pieniądze „siłą”. Robi wszystko, aby zmusić klienta do zapłacenia należności. Zaczyna się zazwyczaj od ponagleń i pisemnych wezwań do zapłaty wysyłanych pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W wezwaniach wierzyciel przedstawia też możliwe skutki dalszego nie uiszczania zapłaty. Jeśli to nie przynosi oczekiwanego rezultatu, wierzyciel przystępuje do kolejnych kroków. Podejmuje kontakt telefoniczny z dłużnikiem, a ostatecznie wysyła do niego windykatorów. Są to osoby, które osobiście mają zbadać, czy rzeczywiście dłużnik nie ma możliwości zapłaty oraz zaproponować rozwiązania korzystne dla obu stron. Rzadko jednak zdarza się, by tylko jedna osoba zwlekała z zapłatą należności. Czasami jest ich wiele. Dokonale wiedzą to przede wszystkim banki. Nie jest wtedy łatwo utrzymać nad tym kontrolę i porządek. Z pomocą przychodzi program windykacyjny, w którym można zebrać wszystkie dane dłużników oraz zapisywać kolejne kroki windykacji, aby mieć wszystko pod kontrolą. Ewentualnie można też skorzystać z pomocy firm skupujących długi (np. KRUK). Wystarczy sprzedać im dług, aby mieć spokojną głowę i pieniądze,  bo to firma teraz będzie domagała się od dłużnika pieniędzy.

Windykacja sądowa

Jeśli nie skutkują żadne metody windykacji przedsądowej, konieczne jest wejście na drogą sądową. Wierzyciel składa w sądzie pozew przeciwko dłużnikowi. Takie postępowanie może potrwać, ale decyzja sądu ma większą wagę niż własne ponaglenia i groźby. Sąd wydaje nakaz zapłaty, ale trzeba jeszcze wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności. Dłużnik może odwołać się od decyzji sądu, ale jeśli tego nie zrobi, wierzyciel musi udać się do komornika i złożyć wniosek o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik ma możliwość wtedy zajęcia majątku dłużnika oraz jego konta bankowego i comiesięcznych wypłat. Jeśli dłużnik nie jest w stanie spłacić zadłużenia, komornik może odebrać mu część lub całość majątku (komornik zabiera majątek o wartości równej kwocie, jaką jest winny dłużnik) i zlicytować, a pieniądze przekazuje potem wierzycielowi.