Xbox One – nowy wymiar rozrywki w twoim domu

0
Xbox One - nowy wymiar rozrywki w twoim domu
Rate this post

Xbox One to konsola do gier firmy Microsoft, bezpośredni następca konsoli Xbox 360. W sprzedaży dostępna od 2013 roku jest niekwestionowanym liderem na rynku. Xbox One to nie tylko platforma do gier, to znacznie więcej.

Konsola do gier Xbox One to coś więcej niż magiczne czarne pudełko z podłączonym joystickiem. O ile pierwsze gry konsolowe niejako wymuszały pozycję siedzącą, to konsola Xbox One otwiera zupełnie nowe możliwości. Tu nie gra się joystickiem, tu gra się całym ciałem, a sterowanie grą odbywa się za pomocą gestów. To w pełni interaktywne urządzenie przywodzące na myśl nieosiągalne do niedawna cuda techniki. Dziś nie ma rzeczy nieosiągalnych, z Xbox One, niemożliwe stało się dostępne na wyciągnięcie ręki. Oczywiście tradycjonaliści nie muszą korzystać z kinecta. Mogą sterować grami za pomocą gamepadów.

Gry

Setki tysięcy tytułów na Xbox One to dość, by nawet najbardziej wymagający gracze nie mogli narzekać. To, co zachwyca, to niesamowicie realistyczna grafika ultra HD i przestrzenny dźwięk. Na uwagę zasługują rozbudowane scenariusze gier i dbałość o najdrobniejsze detale. Tu nic nie jest oczywiste, a gra nie ma jednego zwycięskiego zakończenia. Wszystko zależy od podejmowanych w trakcie rozgrywki decyzji. Z Xbox One gracz nie jest osobą z zewnątrz, jest integralną częścią gry.

Nie tylko gry

Xbox One, chociaż traktowany przede wszystkim jako konsola do gier, w rzeczywistości oferuje znacznie więcej. Dzięki połączeniu z internetem i licznym aplikacjom da się w dowolnym momencie „wypożyczyć” film, serial, posłuchać ulubionej muzyki. Za pomocą przeglądarki internetowej można wygodnie na dużym ekranie przeglądać ulubione strony internetowe. Dzięki aplikacji Skype bez trudu przeprowadzimy videokonferencję ze znajomymi z drugiej półkuli. Youtube, znany wszystkim serwis oferujący bezpłatny dostęp do materiałów video, także doczekał się aplikacji na Xbox One. Brak połączenia z internetem nie jest przeszkodą w korzystaniu z Xbox One. Napęd Blu-ray i porty USB dają praktycznie nieograniczone możliwości odtwarzania własnej kolekcji filmów i muzyki.

Gry online

Wystarczy konto Xbox Live, by grać w gry online ze znajomymi i nieznajomymi z różnych stron świata. Nie byle jakie gry, ale tytuły z najwyższej półki stworzone właśnie z myślą o konsolach Xbox One i Xbox 360. Możliwość zapisywania stanu rozgrywki w chmurze to kolejny plus takiego rozwiązania. Wystarczy zalogować się do swojego konta na dowolnej konsoli Xbox, by kontynuować przerwaną grę. Warto tu zauważyć, że logowanie się do Xbox One jest bardzo uproszczone dzięki systemowi rozpoznawania twarzy. Wystarczy „pokazać się” kamerze i wykonać odpowiedni gest. Kiedy system zarejestruje twarz, której nie jest w stanie zidentyfikować, zaproponuje używanie konsoli w trybie gościa lub założenie nowego konta.

Serce Xboxa, czyli to, co kryje się pod maską

Niesamowitą wydajność konsoli Xbox One zapewnia ośmiordzeniowy procesor AMD x86-64 oraz bardzo wydajny procesor graficzny, którego częstotliwość taktowania wynosi 853Mhz. Jeśli dodamy do tego 8GB pamięci RAM DDR3, pojemny dysk twardy (nawet 2TB) i możliwość połączenia z internetem za pomocą Wi-Fi to mamy wysokiej jakości konsolę. Całość uzupełnia złącze HDMI, trzy porty USB oraz kontrolery gamepad i kinect.

Konsola z kompatybilnością wsteczną

Jak to często bywa z nowymi konsolami do gier, niekoniecznie daje się na nich uruchamiać gry wyprodukowane z myślą o ich poprzednikach. Microsoft zdobył się na ukłon w stronę graczy i postarał się, by przynajmniej część gier napisanych z myślą o Xbox 360 można było uruchomić na Xbox One. W dalszej kolejności można spodziewać się możliwości uruchomienia na Xbox One gier stworzonych na pierwszego Xboxa. Kompatybilność wsteczna jest usługą darmową.