Gry które godnie się zestarzały

0
Gry które się zestarzały
Rate this post

Jest wiele tytułów, do których z przyjemnością wracamy po latach wspominając jak to dawniej eksplorowaliśmy podziemia, zwiedzaliśmy inne planety oraz byliśmy pod wrażeniem twistów fabularnych. Niestety z dzisiejszej perspektywy niektóre tytuły, które cieszyły oko dzisiaj mogą zwyczajnie odrzucać brzydką grafiką czy skomplikowaną mechaniką rozgrywki. Są również gry, które były na swój sposób unikatowe. Wyróżniały się oprawą audiowizualną, ciekawym światem przedstawionym oraz zyskały przez graczy miano kultowych produkcji. W dzisiejszym zestawieniu zapraszam Was na 6 gier, które godnie się zestarzały i do dzisiaj są grywalne oraz mile wspominane przez graczy.

Gothic

Chyba nie muszę przedstawiać tej gry każdemu fanowi pełnoprawnych erpegów z ciekawym światem oraz klimatem, którym wiele gier tego gatunku mogą Gothicowi zazdrościć. Jeśli jednak jakimś cudem nie grałeś w produkcję niemieckiego studia Piranha Bytes to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu szybko się to zmieni. Gracz wciela się w bezimiennego bohatera, który zostaje skazany na pobyt w karnej kolonii górniczej. Pod wpływem różnych wydarzeń otrzymujemy list zaadresowany do magów ognia, który musimy dostarczyć na miejsce. Dopiero później okazuje się, że nasz bezimienny bohater będzie wplątany w poważniejszą sprawę do rozwiązania, której będzie potrzebował pomocy. Już od samego początku gra pokazuje nam, że świat nie jest dla nas zawsze przyjemnym miejscem i panuje w nim zasada „wygrywa zawsze silniejszy”.

Wielkim plusem jest tutaj pewnego rodzaju swoboda podjętych przez nas działań. Praktycznie na samym początku zabawy możemy wybrać, do którego z trzech dostępnych obozów chcemy dołączyć. Każdy z nich oferuje własne zadania oraz możliwość spotkania innych postaci niezależnych. To właśnie swoboda działania, nasze wybory oraz genialny klimat stanowią najważniejsze zalety Gothica. W Polsce gra spotkała się z bardzo licznym zainteresowaniem. I do dzisiaj gracze chętnie wracają do świata Khorinis.

Gra dostępna jest na platformach: Steam oraz GOG

Bioshock

W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć gry jedynej w swoim rodzaju. Bioshock zapisał się w bardzo pozytywnym świetle na kartach historii branży gier video. Na pierwszy rzut oka widać jakby był to zwykły FPS w niezwykłej scenerii. Jednak produkcja ta jest dziełem bardzo specyficznym i unikatowym. Jako rozbitek samolotu trafiamy do podwodnego miasta Rapture zbudowanego przez Andrew Ryana, miejsca, w którym w założeniu artyści nie musieli obawiać się cenzury oraz mieli dowolność w swoich działaniach. Niestety z biegiem lat miasto uległo zniszczeniu, a ludzie postradali zmysły przez substancję zwaną adam. Bioshock przede wszystkim to ciekawa fabuła z mocnymi twistami fabularnymi które jeszcze bardziej motywują nas, aby posunąć akcję do przodu. Utopijne Rapture jest małym dziełem sztuki, które z przyjemnością chce się eksplorować i poznawać jego historię. Całkiem niedawno swoją premierę miała odświeżona wersja gry co może być jeszcze lepszym argumentem i okazją, żeby zapoznać się z tym tytułem.

Gra dostępna jest na platformach: Steam, Xbox Live oraz Playstation Store

Diablo 2

Gra przez niektórych okrzyknięta grą wszech czasów. Uznawane za najlepszą produkcję Blizzard Entertainment Diablo 2 jest tytułem kultowym. Gracz pod raz drugi w serii mógł wcielić się w (jedną z dostępnych klas postaci) bohatera, którego zadaniem było pokonanie tytułowego diablo oraz złych sił chcących zapanować nad światem ludzi. Gra jest godnym przedstawicielem gatunku hack n slash. Wykonywaliśmy zadania zlecane nam przez postacie niezależne mordując zarazem setki potworów oraz zdobywając kolejne przedmioty, które posuwały fabułę do przodu. Sam gatunek nie jest gatunkiem ambitnym czy nowatorskim.

Chodziło raczej o to, że Diablo 2 było niesamowicie grywalną produkcją z losowo generowanymi podziemiami i losowym ekwipunkiem. Do tego dochodził tryb nowej gry + tak bardzo popularny w dzisiejszych produkcjach, który wydłużał nam czas rozgrywki. Tego typu tytuły nigdy nie starały się być rewolucyjne graficznie miały być po prostu grywalne i takie jest drugie Diablo. Do dzisiaj gracze czekają na odświeżoną wersję gry, lecz niestety. Blizzard na tegorocznym Blizzconie nie zabrał głosu w tej sprawie.

Gra dostępna jest na platformach: Battle.net

Syberia

W 2002 roku swoją premierę miała gra przygodowa pod tytułem Syberia. Były to czasy kiedy kultowe przygodówki point n click były bardzo chętnie podejmowanym tematem wśród deweloperów. Dlaczego akurat ta gra pojawia się w tym zestawieniu? Syberia studia Microids zabierała nas w fantastyczną przygodę pełną nostalgii oraz spełnianiu swoich marzeń .Gracz wcielał się w postać amerykańskiej prawniczki Kate, która przybywa do Szwajcarskiej wioski Valadilene, aby zakończyć sprawę zakupu pewnej fabryki przez amerykańską firmę. Szybko dowiadujemy się o tym, że osoba, która była jej właścicielem nie żyje, natomiast jedyny prawny spadkobierca przebywa aktualnie w Rosji. Naszym zadaniem jest odnalezienie tej osoby i spowodowanie, aby to ona podpisała dostarczony przez nas dokument.

Niestety jak to często bywa sprawa mocno się komplikuje i pewne rzeczy, które początkowo były priorytetem i motywem działania naszej bohaterki nabierają innego znaczenia. To piękna historia o przyjaźni, poświęceniu i gonieniem za swoimi pragnieniami. Do tego pięknie zrealizowane dwuwymiarowe tła oraz muzyka tworzą jedną z najlepszych, pełnych klimatu gier przygodowych.

Gra dostępna jest na platformach: Steam oraz GOG

XIII

Są różne gry z perspektywy pierwszej osoby. Wiele z nich stara się pokazywać coraz to lepsze możliwości naszych kart graficznych, inne zaskakują ciekawymi pomysłami oraz wplatają nam coraz to bardziej skomplikowaną fabułę. XIII jest to gra, która, która łączy ze sobą kilka wyżej wymienionych rzeczy. Przede wszystkim jest to gra która nie powinna się wstydzić jak wygląda.

Tytuł ten został wykonany metodą Cell Shadingu (znanej z takich produkcji jak Valkyria Chronicles czy Borderlands), dzięki której mamy wrażenie, że grafika została narysowana ręcznie. Nie da się ukryć, że daje to niesamowity efekt wizualny i spowodowało, że gra nie odstaje nawet od dzisiejszych produkcji i zwyczajnie cieszy oko. Do tego dodajmy fabułę powiązaną z morderstwem prezydenta oraz tajemniczą grupę spiskowców, w której każdy podpisywał się własnym numerem (stąd trzynastka w tytule). Naszym zadaniem jest udowodnienie, że to nie my jesteśmy powodem tajemniczych wydarzeń oraz wyeliminowanie spiskowców.

Oczywiście gracz nie jest bezbronny, do dyspozycji dostajemy całkiem standardowy zestaw uzbrojenia jednak są tutaj również szpiegowskie gadżety. Osobiście przyznam, że jest to bardzo ciekawie wykonany element. Nie raz będziemy musieli korzystać z wytrychów, zakładać podsłuchy czy wspinać się specjalną liną. Daje to faktycznie możliwość poczucia się jak tajny agent.

Gra dostępna jest na platformach: Brak (tylko fizyczna wersja pudełkowa)

Beyond Good & Evil

Ubisoft w historii swojej firmy miał wzloty i upadki. Z jednej strony świetna seria Prince of Persia, Rayman i Far Cry z drugiej słaba pierwsza część Watch Dogs oraz kolejne co rok wydawane części Assassin’s Creed. Beyond Good & Evil jest na szczęście dziełem tych dobrych czasów francuskiego studia. Akcja gry dzieje się w alternatywnym świecie na planecie Hillys. Wcielamy się w młodą reporterkę Jade, która po śmierci swoich rodziców mieszka razem ze swoim wujkiem Pey’jem oraz grupą dzieci w latarni morskiej blisko miasta. Spokojne życie zostaje niestety przerwane poprzez atak na ich rodzinny dom przez rasę kosmitów zwaną Domz.

Dzieci zostają porwane, a nasza bohaterka rusza na niebezpieczną przygodę w celu odkrycia jak się później dowiadujemy spisku, w który jest zamieszana lokalna władza. Największą bronią Jade jest jej aparat fotograficzny, który posłuży nam jako narzędzie do ujawniania prawdy. Wielkim atutem BG&E jest przepięknie wykonany świat, muzyka i design postaci. Każde miejsce jest inne, na swój sposób unikatowe, bohaterowie są charyzmatyczni oraz ciekawi. Doskonale poprowadzony wątek śledztwa powoduje, że naprawdę jesteśmy częścią całej intrygi i motywuje to nas do działania.

Gra jest swego rodzaju perłą w morzu świetnych produkcji, które można porównywać do rangi sztuki. W 2008 roku została zapowiedziana druga część Beyond Good & Evil, ale z czasem słuch po niej zaginął. Jednak całkiem niedawno twórca gry Michel Ancel opublikował grafiki koncepcyjne związane z kontynuacją przygód Jade. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku i miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości wrócimy do świata Hillys.

Gra dostępna jest na platformach: Steam, GOG, Playstation Store oraz Xbox Live

Marcin Lubawski
Gracz odkąd tylko pamięta. Swoją przygodę zaczynał z pecetem ale konsole również go nie ominęły. Fan gier ze świetnie napisaną fabułą i wszystkiego co łączy się ze słowem RPG.