Jaki powinien być komputer do gier?

0
Rate this post

Komputer, który oprócz do przeglądania internetu i prostych prac biurowych ma służyć również, czy też przede wszystkim do grania w gry, powinien być wysoce wydajny i cechować się zaawansowanymi podzespołami. Aby przyjemność wirtualnej rozgrywki była co najmniej satysfakcjonująca, należy zwrócić uwagę na poszczególne komponenty sprzętu. Podpowiadamy, jak wybrać trzy najważniejsze z nich!

Odpowiedni procesor do gier

Budując swój własny komputer do gier przede wszystkim musisz wybrać właściwy procesor. Ważne, aby był on na tyle silny, by z powodzeniem obsłużyć nowoczesną grę o wysokiej jakości grafice i bogatym kodzie. Większość z nich co prawda pisana jest na 2-rdzeniowe procesory i teoretycznie takie urządzenie powinno zaspokoić Twoje potrzeby. Jednak jeśli zależy Ci na doskonałej płynności i ewentualnie możliwości korzystania z kilku aplikacji naraz, powinieneś sięgnąć po procesor o co najmniej 4 rdzeniach. Do streamowania oraz półprofesjonalnej obróbki nagrań z całą pewnością odpowiedni będzie procesor 4-rdzeniowy obsługujący 8 wątków. Wszystkie bardziej zaawansowane podzespoły będą z powodzeniem służyły profesjonalnym celom.

Karta graficzna do gier

Wydajna karta graficzna pozwala cieszyć się doskonałą jakością grafiki niemal dowolnej gry. Obecne pozycji na rynku budowane są na tak zaawansowanych silnikach, ze wiele starszych modeli kart graficznych nie jest w stanie wyświetlić ich w pełnej krasie. Jeśli zależy Ci na tym, by nie musieć wymieniać tego komponentu co kilka lat (unowocześnienie technologi przebiega dość szybko – często nowe silniki wychodzą nawet co kilka miesięcy!), warto zainwestować w model o pamięci graficznej do 6 GB. Dzisiaj kupisz gry wymagające zaledwie 2 GB w podstawowej konfiguracji, jednak obserwując rozwój tego przemysłu można przewidzieć, że już wkrótce nawet te 6 GB może okazać się nie wystarczające, by cieszyć oczy doskonałą jakością grafiki w nowych grach.

Odpowiednia ilość pamięci RAM

Im większa ilość pamięci RAM, tym płynniejsza jest praca całego komputera. Wybierając pamięć o wielkości co najmniej 8 GB będziesz miał pewność, że Twoje ulubione gry będą włączać się szybko i ładować sprawnie. Dzięki RAM możesz także wygodnie korzystać z kilku aplikacji naraz bez obaw, że komputer zawiesi się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli Twoje fundusze na to pozwalają i masz już upatrzony odpowiedni procesor oraz kartę graficzną, możesz sięgnąć także po pamięć RAM o pojemności 16 GB, która już z całą pewnością spełni wszelkie oczekiwania.

Płyta główna dla gracza

Podstawową cechą, na jaką powinieneś zwrócić uwagę wybierając płytę główną do komputera jest jej kompatybilność z pozostałymi komponentami. Na nic bowiem zda Ci się maksymalna pojemność pamięci RAM czy wielordzeniowy procesor, jeśli nie będziesz mógł odpowiednio umieścić ich w płycie głównej. Wybierając powyższe części warto zatem zwrócić uwagę na to, czy nadają się one do użytku z popularnymi płytami. Pomogą Ci w tym oznaczenia oraz opisy producentów umieszczone na każdym komponencie z osobna. A o tym, jak wybrać najlepszą płytę główną do komputera dla gracza, przeczytasz w tym poradniku.