Ciekawostki na temat e-sportu, które warto znać

0
Ciekawostki na temat e-sportu, które warto znać
Rate this post

Sport elektroniczny to dziś jedna z najszybciej zyskujących na popularności dziedzin sportu. Wszystko to za sprawą zainteresowania, jakie wywołują u odbiorców znane gry wideo takie jak FIFA czy Pro Evolution Soccer. Jednak rozgrywki e-sportowe zawdzięczają swój rozwój przede wszystkim grom sieciowym, takim jak Warcraft czy League of Legends.

Na czym polega sport elektroniczny?

E-sport to forma rywalizacji pomiędzy zawodnikami (graczami), której głównym przedmiotem działań są gry komputerowe. Początkowo tego rodzaju rozgrywki organizowane były wyłącznie w celach rekreacyjnych. Z czasem jednak zauważono ich potencjał i postanowiono uczynić z nich pełnowartościowe zawody (tzw. pro gaming). Najlepsi gracze wybierani są na podstawie swoich wyników, a następnie zapraszani na turnieje, w których mogą zaprezentować swoje umiejętności – wśród najbardziej znanych wymienić można Electronic Sports World Cup i World Cyber Games. Mecze rozgrywane są na żywo z udziałem publiczności, która może obserwować graczy siedzących przed swoimi stanowiskami, a na wielkim telebimie śledzić ich poczynania w grze. Dochody z tego typu zawodów przekraczają często wszelkie wyobrażenie, dlatego sport ten z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności. Przyczyną tego są również coraz to lepszej jakości gry, które gwarantują możliwość rozgrywki sieciowej i w ten sposób rywalizowania ze sobą nawet kilkuset graczy na raz!

Gdzie można obejrzeć rozgrywki e-sportowe?

Jeszcze do niedawna polscy fani zawody elektroniczne mogli oglądać jedynie na popularnych serwisach internetowych. Dziś jednak sytuacja ta uległa zmianie, gdyż do oferty operatorów (m.in. tych współpracujących z https://telewizjaswiatlowodowa.pl/wybierz-pakiet) dołączył nowy program – Polsat Games. Kanał obejmuje nie tylko transmisje turniejów e-sportowych, ale także recenzje najnowszych produkcji oraz sprzętu, programy publicystyczne, w których udział biorą twórcy gier, a także show z udziałem gwiazd internetu. Nadal turnieje można śledzić też w internecie – na razie to największa baza rozgrywek elektronicznych, gdzie na żywo odbywają się relacje z największych imprez e-sportowych.

Polscy gracze e-sportowi

Także nasz kraj może pochwalić się wieloma zawodnikami profesjonalnie grającymi w gry komputerowe. Wśród nich wymienić należy kilku zawodników, którzy zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata w League of Legends – byli to Mateusz „Kikis” Szkudlarek, Jakub „Jactroll” Skurzyński (Team Vitality) oraz Marcin „Jankos” Jankowski (G2 Esports). To jednak tylko niewielka część graczy z Polski – z każdym rokiem ich liczba zwiększa się za sprawą coraz lepszej jakości gier wideo. Wpływ na to zjawisko mają też wielkie imprezy e-sportowe odbywające się w Polsce – jedną z nich jest turniej Intel Extreme Masters.