Dysk zewnętrzny — jaki kupić?
Ilość danych przechowywanych na komputerach, w smartfonach czy innych urządzeniach wciąż rośnie. Pliki mają coraz lepszą rozdzielczość, filmy są nagrywane w jakości 4K lub FullHD. To wszystko sprawia, że miejsca na dysku wewnętrznym ubywa w ekspresowym tempie. Rozwiązaniem tego problemu stają się pojemne dyski zewnętrzne.
Często argumentem do skorzystania z tego gadżetu jest także chęć przeprowadzenia archiwizacji. Nie zawsze możesz ufać swoim urządzeniom stacjonarnym — awarie, ataki wirusów, uszkodzenia mechaniczne, a nawet zwykłe ludzkie błędy mogą powodować nieodwracalną utratę danych. Aby dodatkowo się zabezpieczyć na wypadek takiej ewentualności, a przy okazji zaprowadzić porządek w swoich plikach i dokumentach sięgnij po dysk zewnętrzny.
Charakterystyka dysków zewnętrznych
Dyski zewnętrzne to stosunkowo proste urządzenia, które różnią się przede wszystkim pojemnością. To najważniejszy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę decydując się na zakup tego elektronicznego gadżetu. Warto też dopasować go do swoich potrzeb, ponieważ pojemność ma realny wpływ na cenę dysku. Na rynku znajdziesz modele optymalne, tj. 320 GB, jak i duże d3 TB. W kierunku tych drugich będą skłaniać się raczej gracze instalujący nowe gry na konsole oraz osoby, które wykonują kopie zapasowe wszystkich plików ze swojego komputera.
Do standardowego użytku domowego, kiedy dysk zewnętrzny ma być miejscem archiwizacji i kolekcjonowania wspomnień wystarczą urządzenia o pojemności 320 GB lub mniejsze.
Aby obsługa dysku zewnętrznego była łatwa, a przenoszenie plików szybkie i wygodne zwróć uwagę na interfejs. Najpopularniejsze obecnie są dyski, które korzystają z interfejsu 3.0, ale znajdziesz też urządzenia w standardzie 2.0. Im wyższa wartość tego parametru, tym przesył danych szybszy. Ciekawą opcją, która pojawia się w przypadku dysków zewnętrznych są też FireWire czy eSATA. Dzięki nim prędkość przesyłu zwiększa się nawet do 100, a kolejno 375 MB/s.
Reasumując, najważniejsze aspekty w dyskach zewnętrznych to:
- pojemność,
- interfejs.
Skoro wiesz już, do czego służy i jak działa dysk zewnętrzny, czas przystąpić do poszukiwań najlepszego urządzenia. Przed zakupem warto przejrzeć ofertę dysków zewnętrznych dostępnych na stronie sklepu Sferis.pl https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2165. Korzystając z listy bestsellerów szybko odkryjesz, jakie produkty cieszą się największą sympatią i popularnością wśród kupujących. To cenna wskazówka.
Kupujemy dysk zewnętrzny
Przy zakupie dysku zewnętrznego kieruj się powyższymi parametrami, jak również wielkością urządzenia. Rozmiar to kolejna cecha, która ma realny wpływ na jakość i wygodę pracy z dyskiem. Jeżeli planujesz korzystać z niego poza domem, w miejscu pracy, w podróży lub gdziekolwiek indziej zwróć uwagę na wagę dysku zewnętrznego. Jeżeli oczekujesz od niego cichej i energooszczędnej pracy, postaw na model 2,5- calowy. Jeżeli natomiast waga i rozmiar nie są dla Ciebie tak ważne jak pojemność i szybkość działania możesz rozważyć dysk 3,5- calowy.
Do wyboru są dyski HDD i SDD. Pierwsze, dyski talerzowe, mają części ruchome i pracują raczej wolno. W dodatku są wrażliwe na wibracje czy wszelkie uszkodzenia. Ich zaletą jest jednak niska cena. Bardziej zaawansowane technologicznie dyski zewnętrzne SDD mają pamięć flash, działają szybciej, a dane na nich zapisane są lepiej chronione. W efekcie cena urządzenia jest wyższa, ale komfort jego użytkowania zapewne szybko zrekompensuje Ci ten wydatek.
0 komentarzy
Dodaj komentarz