O adresie IP słyszał praktycznie każdy użytkownik Internetu. To on pozwala zlokalizować dany komputer lub urządzenie w sieci. Jego znaczenie jest jednak znacznie szersze, a bez adresu IP Internet, jaki znamy nie mógłby istnieć. Warto dowiedzieć się nieco więcej o roli adresu IP w sieci.
Protokół internetowy – podstawowe informacje
Technicznie rzecz ujmując, adres protokołu internetowego (adres IP) to etykieta numeryczna przypisana do każdego urządzenia, które jest podłączone do sieci korzystającej z protokołu internetowego do komunikacji. Adres IP pełni zaś dwie funkcje: identyfikację interfejsu hosta lub sieci oraz nadawanie swoistego adresu lokalizacji. Sam adres IP towarzyszy użytkownikom praktycznie od samego powstania koncepcji Internetu. Jednak wraz z rozwojem technologicznym i wymaganiami sieciowymi, również adres IP przechodził zmiany. W latach 90’ dominował 32 – bitowy protokół internetowy w wersji 4 (IPv4). W XXI wieku coraz powszechniej zaczyna być używana 128-bitowa wersja IPv6.
Podstawową rolą adresu IP jest umożliwienie użytkownikowi łączenia się i komunikacji sieciowej w Internecie. Inaczej mówiąc, bez adresu IP nie moglibyśmy korzystać z zasobów sieci. Każdy usługodawca internetowy (w Polsce i na świecie) i administrator sieci przypisuje ściśle określony adres IP każdemu urządzeniu podłączonemu urządzeniu. Takie przypisania mogą być statyczne (stałe) lub dynamiczne (zmienne), w zależności od oprogramowania, technologi i polityki, jaką stosuje dany usługodawca internetowy.
Jak działa adres IP?
Adres IP służy do rozróżniania interfejsów sieciowych podłączonych do sieci komputerowej. Interfejsem sieciowym może być karta sieciowa (Ethernet, WiFi), port IrDA, ale może to być również urządzenie wirtualne. Adresy IP są używane do przesyłania wiadomości z jednego urządzenia na drugie przez Internet. W porównaniu z siecią telefoniczną router działa jak przełącznik telefoniczny, który łączy dzwoniącego z wybranym numerem telefonu.
Kiedy wysyłasz wiadomość przez Internet, wiadomość jest dzielona na małe części zwane pakietami danych, gdzie każdy pakiet może przyjąć własną odrębną trasę przesyłu. Informacje o adresie IP są zawarte w nagłówku pakietu. Routery odczytują źródłowe i docelowe adresy IP, badając nagłówek pakietu i odpowiednio przekazując pakiet.
Zazwyczaj, chcąc połączyć się z jakąś stroną internetową, zamiast adresu IP na pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres domeny. Dzieje się tak, ponieważ w Internecie istnieją serwery zajmujące się „tłumaczeniem” domen na adresy IP. Nazywa się je serwerami DNS (Domain Name System/System nazw domenowych). Serwer DNS jest analogiczny do katalogu telefonicznego, który zawiera listę numerów telefonów i firm lub osób, które są właścicielami tychże numerów.
IP może być prywatne lub publiczne. Prywatny adres IP jest używany w sieci LAN lub sieci wewnętrznej (np. w sieci domowej lub firmowej), podczas gdy publiczny adres IP jest używany do komunikacji przez globalną sieć. Jeśli komputer jest częścią sieci firmowej, ma on prywatny adres IP, a po połączeniu z Internetem prywatny adres IP w wewnętrznej sieci, a połączenia wychodzące do Internetu posługują się publicznym adresem sieci.
Adres IP – Internetowy GPS?
Twój adres IP może być użyty do określenia lokalizacji, w której korzystasz z sieci przybliżyć Twoją lokalizację geograficzną. Dzieje się tak, ponieważ adresy IP są przydzielane regionom i krajom na całym świecie przez IANA (Internet Assigned Numbers Authority/ Rejestr domen najwyższego poziomu). Każdy dostawca usług internetowych przyznaje zaś adresy IP swoim abonentom z lokalnego lub krajowego rejestru.
Zmiana publicznego adresu IP wymaga ze strony użytkownika podjęcia pewnych działań. W tym poradniku możesz przeczytać więcej na temat tego jak zmienić IP, który został nadany przez dostawcę sieci. Może to się przydać w wielu sytuacjach, w których przyjdzie Ci korzystać z sieci. Istnieją bazy danych, które gromadzą i przetwarzają adresy IP, aby ułatwić ich geolokalizację – dopasowanie do lokalizacji geograficznej. Dzięki zmianie adresu, można „zasymulować” pobyt w innej lokalizacji geograficznej.