No Man’s Sky – premiera i inne kluczowe informacje

0
No Man's Sky

No Man’s Sky jest grą eksploracyjną o kosmicznym charakterze, zawierającą także elementy akcji. Istota gry została osadzona w przyszłości, gdzie podróże pomiędzy planetami stały się już codziennością.  Gracze mają możliwość wcielić się w rolę gostka, który za zadanie ma odkrywanie wszechświata. Cała rozgrywka polega bowiem na eksplorowaniu planet, poznawaniu nowych gatunków roślin i zwierząt oraz nowych ras. Gracz ma możliwość wydobywania surowców, które wykorzystać może później na ulepszenie ekwipunku.

Za produkcję No Man’s Sky odpowiada studio Hello Games, znane głównie z produkcji gier zręcznościowych Joe Danger. Gra nie wyznacza użytkownikom większych celów, jednak pośrednim zadaniem jest dotarcie do centrum wszechświata.

Data premiery i cena – Xbox One, Play Station 4 i PC

No Man’s Sky powstało z myślą o obecnej generacji sprzętowej. Premiera na PS4 odbyła się 10 sierpnia, a na PC 12 sierpnia. To, kiedy i czy gra w ogóle trafi do użytkowników XOne jest nadal niewiadomą.

W przypadku komputerów osobistych (PC), gra dostępna jest jak na razie wyłącznie w wersji cyfrowej, a cena na platformie Steam wynosi 59,99 euro (około 265 zł). Gracze posiadający PS4 mogą nabyć grę w wersji pudełkowej zwykłej w cenie 259,99 zł lub w Edycji Limitowanej w cenie 319,99 zł. Edycja limitowana zawiera:

  • komiks,
  • steelbook,
  • bonusy na start,
  • książkę z grafikami koncepcyjnymi,
  • dynamiczny motyw Play Station 4.

Rozgrywka i fabuła

Akcja No Man’s Sky rozgrywa się w odległej przyszłości i polega głównie na poznawaniu i eksploracji planet. Gra nie oferuje nam konkretnej fabuły, nie wyznacza też celów. Jest grą sandboksową, dlatego też użytkownik sam decyduje w którą stronę chce się udać.

Twórcy zasugerowali jedynie, że podczas gry warto kierować się w stronę centrum wszechświata. Dla wszystkich osób, które zdołają tam dotrzeć, producenci przygotowali miłą niespodziankę. Produkcja nie posiada także klasycznego zakończenia.

Cała kosmiczna podróż zajmie nam od 40 do 100 godzin, w zależności od tego jak dokładnie będziemy przeszukiwali planety. Im bliżej centrum, tym więcej niebezpieczeństw będzie czyhało na naszego bohatera. Akcja toczy się z perspektywy osoby pierwszej.

Główny trzon rozgrywki możemy podzielić na dwa elementy: eksplorację planet pieszo i za pomocą statku kosmicznego.

W grze dostępny jest system tworzenia przedmiotów:

  • materiały potrzebne do tworzenia ekwipunku znajdziemy na asteroidach i planetach,
  • surowce pozyskamy także od sprzedawców i ze skrzyń,
  • stworzone przez nas moduły mogą zmieniać charakter broni i kombinezonu,
  • schematy poznamy dzięki zgłębianiu technologii innych ras.

Bardzo ważnym elementem rozgrywki jest kombinezon – posiada on jednak określoną liczbę miejsc na modyfikacje. Pośród dostępnych ulepszeń, mówi się o możliwości pływania, plecaku odrzutowym ułatwiającym eksplorację czy o zwiększonej odporności na niskie i wysokie temperatury.

Statek kosmiczny jest naszym głównym środkiem transportu:

  • można posiadać tylko jeden statek,
  • istnieje możliwość zakupu bądź też kradzieży nowych statków,
  • podróże międzyplanetarne zużywają paliwo,
  • ładownia ma określoną pojemność,
  • hipernapęd ułatwia i przyspiesza podróżowanie.

Rozgrywka nie mogłaby obejść się także bez walki. Możliwe jest strzelanie z działek umieszczonych na statku, bądź też z broni ręcznej. Gracz ma możliwość napadania na budynki obcych cywilizacji i na konwoje handlowe. W No Man’s Sky, podobnie jak w GTA, im więcej wyrządzimy szkód, tym bardziej będziemy ścigani. Do walki z naszą przestępczością staną mechy, drony i myśliwce. Istnieją także pokojowe zajęcia – np. handel z NPC-ami, kupowanie towarów taniej a sprzedawanie drożej. Kredyty będziemy mogli zdobywać również dzięki sprzedawaniu nadwyżki zdobytych surowców.

Świat No Man’s Sky

W świecie gry znajdują się miliardy planet, które możemy odwiedzać. Osiągnięcie takiej liczby planet było możliwe dzięki technologii proceduralnego generowania obiektów, która dotyczy fauny i flory, składu atmosfery i warunków klimatycznych, wyglądu powierzchni planet, broni, statków kosmicznych czy ścieżki dźwiękowej. Generowanie świata odbywa się bowiem w locie, a cała struktura danej planety załadowana będzie dopiero po wylądowaniu na jej powierzchni.

Raz wygenerowana planeta dostępna będzie w takiej samej postaci dla wszystkich graczy. Istnieje także możliwość nadawania własnej nazwy planecie, którą podbijemy jako pierwsi. Tak samo jest w przypadku nowych gatunków roślin i zwierząt.

Wszystkie nasze osiągnięcia zostają zapisane w specjalnej encyklopedii. Znajdziemy informacje o wszystkich odkrytych planetach, rasach, zwierzętach i roślinach.

Wszystkie dostępne planety zawierają kilka bardzo istotnych elementów. Są nimi:

  • artefakty starożytnych cywilizacji,
  • surowce potrzebne do ulepszania ekwipunku,
  • siedziby obcych cywilizacji, z którym możemy nawiązać kontakt,
  • portale przenoszące nas w inne miejsca.

Na potrzeby gry opracowana została nowa tablica pierwiastków. Znajdziemy w niej pierwiastki znane człowiekowi jak i te, które zostały najzwyczajniej w świecie wymyślone przez twórców. Podróżowanie w No Man’s Sky nie jest w żaden sposób ograniczone – wszystkie miejsca, które widzimy możemy odwiedzić. Ciekawym jest, ze podczas rozgrywki nie spotkamy się z ekranami ładowania. Gracze mają możliwość własnoręcznego wchodzenia w atmosferę planet i lądowania.

Tryb multi i kooperacja?

Twórcy No Man’s Sky odrzucają etykietę MMO. Mimo, że gra oferuje nam tryb sieciowy, to spotkanie innego gracza w przestrzeni kosmicznej jest bardzo trudne. W grze brakuje wspólnej eksploracji kosmosu, o której pisaliśmy w tym artykule.

Gracze nie są także w żaden sposób oznaczani. Ich statki kosmiczne nie różnią się niczym od tych, które kontrolowane są przez sztuczną inteligencję. Deweloperzy zrezygnowali także z czatu, a jedyną formą komunikacji w grze są wiadomości pozostawiane innym przy specjalnych monumentach.

5/5 - (1 vote)