Problemy z klawiaturą „Z” zamiast „Y”

0
Rate this post

Komputer to jedno z tych urządzeń elektronicznych, z którymi praktycznie się nie rozstajemy. Używamy go zarówno do pracy, jak i rozrywki. Czasem jednak klawiatura w naszym komputerze nie funkcjonuje jak należy. Do najczęściej spotykanych problemów zaliczyć możemy zamianę miejscami liter „Y” i „Z” oraz odwrócenie obrazu na monitorze. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zmiana układu klawiatury

Najczęstszym problemem, z jakim możemy się spotkać pisząc na klawiaturze, jest zamiana litery „Z” na  „Y”. W związku z tym, że przyzwyczajeni jesteśmy do układu QWERTY, a nie QWERTZ, taka sytuacja może być dla nas bardzo problematyczna. Wbrew pozorom, naprawienie owego błędu nie jest wcale skomplikowane. Oto 2 najłatwiejsze rozwiązania. Jedno z nich jest tymczasowe i musimy je stosować za każdym razem, gdy klawisze Z i Y zamienią się miejscami, zaś drugie stałe:

  1. Wciśnij kombinację klawiszy lewy CRTL + lewy SHIFT (jednocześnie) – rozwiązanie tymczasowe.
  2. Otwórz Pasek zadań, a następnie przejdź do opcji „Paski narzędzi” lub „Pasek języka”. Wybierz „Opcje”, a następnie „Ustawienia”. W oknie „Usługi tekstowe i języki” wybierz „Zainstalowane Usługi”, usuń wszystkie języki oprócz „Polski (programisty)” – rozwiązanie stałe.

Odwrócenie obrazu na monitorze

Drugim najczęściej spotykanym problemem, związanym z wciśnięciem pewnej kombinacji klawiszy, jest odwrócenie obrazu na monitorze. W zależności od tego, jaką kombinację wciśniemy, obraz może obrócić się do góry nogami lub o 90 stopni w prawą, jak i lewą stronę. W celu naprawienia owej sytuacji musimy wcisnąć jedną z następujących kombinacji (w zależności od tego, w którą stronę mamy obrócony obraz):

  • CTRL + ALT + strzałka w górę – przywraca standardową orientację ekranu,
  • CTRL + ALT + strzałka w dół – obraca ekran „do góry nogami”,
  • CTRL + ALT + strzałka w lewo – obraca ekran o 90 stopni w lewą stronę,
  • CTRL + ALT + strzałka w prawo – obraca ekran o 90 stopni w prawą stronę.

W przypadku, gdy powyższe skróty nie działają (posiadamy inne oprogramowanie), należy przestawić opcje orientacji obrazu ręcznie. Do wyboru mamy 3 opcje:

  1. Klikamy PPM -> Ustawienia grafiki -> Ustawienia rotacji ekranu.
  2. Pasek zadań -> Ustawienia karty graficznej -> Opcja obróć obraz.
  3. Ustawienia -> System -> Ekran -> Orientacja.

Więcej praktycznych porad na temat skrótów klawiszowych znajdziecie pod adresem: https://lenovozone.pl/blog/brak-polskich-znakow/