Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

0
Rate this post

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu? Jakie są rodzaje faktoringu? Czym jest faktoring pełny i niepełny? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!

  1. Jakie są rodzaje faktoringu?
  2. Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Co to jest faktoring? Otóż to nic innego jak swego rodzaju usługa świadczona przez osobę zwaną faktorem. Faktoring polega na wykupywaniu faktur od klienta będącego wykonawcą usług lub dostawcą różnego rodzaju towarów na rzecz konkretnych kontrahentów. A zatem taki faktoring gwarantuje finansowanie aktualnej działalności przedsiębiorstwa i korzystnie wpływa na płynność finansową firmy. Z jakich jeszcze innych powodów warto skorzystać z faktoringu? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, jakie w ogóle są rodzaje faktoringu. Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.  

Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring to doskonała usługa, dzięki której możesz bez problemu finansować swoje bieżące działania, bez czekania na to, aż Twój kontrahent zapłaci Ci na sprzedany produkt czy wykonaną usługę. Wystarczy nawiązać współpracę z faktorem, który po zweryfikowaniu faktury z odroczonym terminem płatności, wypłaci Ci od 70 do nawet 100% wartości brutto. Dzięki temu otrzymasz te pieniądze znacznie szybciej i będziesz mógł wydać je na bieżące wydatki, inwestycje czy zatowarowanie. Kontrahent natomiast będzie mógł czekać z zapłatą aż do końca terminu.

Jakie są rodzaje faktoringu? Według informacji podanych na stronie https://www.firmowakasa.pl/na-czym-polega-faktoring-pelny-i-niepelny/ wyróżnia się przede wszystkim faktoring pełny i niepełny. Ten pierwszy to faktoring bez regresu, który polega na tym, że faktoringowa firma przejmuje ewentualne  ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktury i windykację należności. Takie rozwiązanie sprawia, że w sytuacji, gdy Twój kontrahent nie będzie w stanie zapłacić za fakturę w określonym czasie, nie będziesz musiał oddawać zaliczki –  którą otrzymałeś od faktora – firmie faktoringowej.

Analogicznie faktoring niepełny – czyli z regresem – to usługa, w której to ryzyko ewentualnej niewypłacalności odbiorcy faktury pozostaje po stronie osoby, która tę fakturę wystawiła. Jeśli Twój kontrahent nie opłaci faktury w określonym terminie, zaliczkę firmie faktoringowej będziesz musiał oddać z własnych środków. Po stronie przedsiębiorcy pozostaje także ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktury.

Jeśli szukasz nowych kontrahentów, często nawiązujesz współpracę z różnymi partnerami biznesowymi i zależy Ci na tym, aby zachować płynność finansową, najlepszą opcją będzie dla Ciebie faktoring pełny. Ten rodzaj usługi sprawdzi się także wtedy, gdy przedsiębiorca nie zna sytuacji finansowej kontrahentów, chce poprawić finansowe wskaźniki swojej firmy oraz preferuje, aby windykacją kontrahentów zajęła się po prostu inna firma.

Faktoring niepełny sprawdzi się natomiast wtedy, gdy mamy stałych kontrahentów, którzy zawsze płacą na czas. Ponadto będzie dobrym rozwiązaniem, gdy wystawiasz sporą liczbę faktur z odroczonym terminem płatności, ale z drugiej strony nie do końca możesz pozwolić sobie na to, aby czekać długi czas na ich rozliczenie.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu? Przede wszystkim dlatego, że taka usługa zapewnia płynność finansową i to każdej firmie. Ponadto faktoring zwykle pełni funkcję alternatywnego źródła, jeśli chodzi o finansowanie działań przedsiębiorstwa. A zatem możesz liczyć również na to, że pozwoli Ci na efektywne zarządzanie swoją firmą. Jeśli zależy Ci na tym, aby ochronić swoje przedsiębiorstwo przed ewentualnymi zatorami płatniczymi, nie zwlekaj i już teraz znajdź firmę faktoringową i nawiąż z nią współpracę. Więcej informacji na temat zalet i korzyści faktoringu znajdziesz na stronie https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/bnp-paribas-faktoring-czy-warto-skorzystac/, na którą już teraz zapraszamy!  

Jeśli szukasz korzystnego produktu, koniecznie sprawdź dostępne w Internecie rankingi. Na takich stronach znajdziesz listę najpopularniejszych ofert, na które w danym momencie warto zwrócić uwagę. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli interesują Cię – zamiast faktoringu – kredyty dla firm. Listę najkorzystniejszych aktualnie ofert znajdziesz – na przykład – na stronie https://www.firmowakasa.pl/ranking-kredytow-dla-firm/ wraz z krótkimi, podstawowymi informacjami na ich temat.

W przypadku faktoringu przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy przekłada się na ogromny komfort dla firmy. Warto więc podpisać dobre umowy faktoringu i zacząć wykorzystywać faktoring krajowy lub faktoring eksportowy. Takie rozwiązanie przyda się również przedsiębiorstwom, które narzekają na brak zdolności kredytowej, bo eliminują ryzyko, że termin płatności nie zostanie dotrzymany. Jak widać usługa faktoringu jest niezwykle przydatna.