Jak działają spawarki światłowodowe?

0
Rate this post

Dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynił się m.in. do wzrostu popularności światłowodów, które obecnie wykorzystywane są na coraz większą skalę zarówno do celów komunikacyjnych, jak i informatycznych. W związku z tym trendem pojawiła się również potrzeba zastosowania specjalnych urządzeń, dzięki którym możliwe będzie usprawnienie pracy światłowodów. Doskonałym przykładem takiego sprzętu jest spawarka światłowodowa, pozwalająca na łączenie poszczególnych elementów.

Zarówno internet, telewizja, jak i inne zaawansowane technologicznie sieci to rozwiązania, bez których wiele osób nie wyobraża sobie współczesnego świata. W końcu należy pamiętać, że ciesząca się znacznym wzrostem popularności sieć FTTH, czyli sieć światłowodowa, pozwala na szybszą i wydajniejszą pracę poprzez zapewnianie stabilnego łącza internetowego. Aby móc w szybki sposób budować i jednocześnie rozbudowywać już istniejące linie przewodów, konieczne było stworzenie specjalnego narzędzia takiego jak spawarka światłowodowa, która jest jednym z nieodzownych elementów wyposażenia każdego instalatora sieci światłowodowych.

Spawarki – czym są i jakie możliwości dają?

Spawarki światłowodów to specjalistyczny sprzęt, który obecnie jest powszechnie stosowany zarówno przez wielu instalatorów, techników, jak i konstruktorów. Ze względu na swoją dużą funkcjonalność i przydatność są nieocenionymi narzędziami, które doskonale sprawdzają się również w przypadki złożonych systemów lub skomplikowanych rozwiązań. Spawarki światłowodów dają możliwość szybkiego, a co ważniejsze skutecznego i trwałego połączenia ze sobą dwóch lub kilku elementów. Mowa w tym momencie o spajaniu światłowodów, czyli procesie, który odbywa się bez konieczności wykorzystania żadnych dodatkowych atrybutów łączących. Odpowiednio wykonane połączenie przy użyciu sprawdzonego urządzenia, przynosi nie tylko niezwykle małe straty, ale także praktycznie nie prowadzi/powoduje tzw. dodatkowej reflaktacji tj. odbijania światła w przewodzie.

Jak działają?

W celu połączenia ze sobą dwóch lub kilku elementów przy pomocy spawarek światłowodowych niezbędne jest wykonanie następujących czynności:

  • Po pierwsze: należy z nich usunąć warstwę ochronną, co zazwyczaj odbywa się przy użyciu tzw. strippera.

  • Po drugie: włókna należy dokładnie oczyścić alkoholem, przyciąć i umieścić w spawarce.

  • Po trzecie: spawarka automatycznie lub po naciśnięciu właściwego przycisku zamyka pokrywę, centruje końce włókien, które następnie rozgrzewane są do temperatury topnienia.

  • Po czwarte: po połączeniu dwa końce włókien są jeszcze dociskana, po czym przechodzą ostateczny test wytrzymałości tak wykonanego łączenia.

Sprawdź ofertę spawarek światłowodowych od https://www.teleoptics.com.pl/kategoria/spawarki-swiatlowodowe/.