Wolisz trzymać się z dala od swojego laptopa, który zaczyna buchać żarem i wydawać dziwne dźwięki? Przegrzewające się podzespoły mogą doprowadzić do uszkodzenia komputera i utraty wszystkich danych, które zostały na nim zapisane. Jest jednak kilka prostych sposobów, dzięki którym możemy poradzić sobie z tym problemem.
Co jest przyczyną przegrzewania się laptopa?
Współczesne komputery przenośne mają coraz większą moc obliczeniową. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażałby sobie nawet, że na laptopie będzie można zagrać w najnowsze gry komputerowe. Teraz jest to już oczywiście standard, jednak wiąże się to z ogromną energią, która zamienia się w ciepło. Producenci robią, co mogą, jednak systemy chłodzenia spełniają swoją rolę głównie w nowych komputerach. Co dzieje się potem? Problem pojawia się, gdy kurz zaczyna wdzierać się do wentylatora, zmniejszając dopływ świeżego powietrza. Laptop zaczyna być coraz gorzej chłodzony, a jego temperatura wzrastać – tłumaczy Artur Piórkowski z MatrixMedia.
Jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopa?
Najlepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom. Na szczęście nie jest to ani drogie, ani skomplikowane i na pewno nie będzie wiązało się z odkręcaniem jakiejkolwiek części w Waszym komputerze. Jak więc zapobiegać przegrzewaniu się laptopa?
W pierwszej kolejności powinniśmy przestać stawiać go na miękkich powierzchniach jak łóżko czy poduszka. Skutecznie blokują one dostęp świeżego powietrza do podzespołów. Jednocześnie pochłaniają one kurz, który następnie przedostaje się do wnętrza laptopa.
Jeśli chcemy jednak lepiej zadbać o swój komputer, to z całą pewnością powinniśmy się również zaopatrzyć w dodatkową podkładkę, dzięki której laptop nie będzie bezpośrednio stykał się z żadną powierzchnią, a wentylator będzie mógł korzystać z czystego powietrza. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest oczywiście zakup podkładki chłodzącej, która będzie aktywnie wspomagać pracę układu chłodzenia.
Czyszczenie laptopa
Kiedy jest już za późno musimy zabrać się za wyczyszczenie laptopa do wewnątrz. Możemy to zrobić w serwisie, jednak niektóre z podanych przez nas sposobów są na tyle proste, że warto jednak wykonać czyszczenie samodzielnie. Wyjątkiem są ultrabooki, które przez miniaturyzację części i zwartą strukturę są bardziej skomplikowane do wyczyszczenia w domowych warunkach.
Pierwsza z naszych metod nie wymaga od Ciebie nawet zakupu specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że masz odkurzacz. Ustaw średnią moc i przyłóż rurę do wentylatora. Ten sposób sprawdzi się jednak tylko, jeśli zanieczyszczenia w Twoim laptopie były niewielkie.
W przypadku większych zabrudzeń konieczne będzie odkręcenie tylnej części obudowy. Pamiętajcie jednak, że w tym wypadku nie stosujemy żadnych szmatek. Najlepszym wyjściem będzie sprężone powietrze, które dostaniecie w praktycznie każdym sklepie komputerowym.
Jeśli czujemy się na siłach, to możemy również wymienić starą pastę termoprzewodzącą przy procesorze. Dzięki powyższym zabiegom nasz komputer będzie pracował znacznie szybciej, a jego temperatura znacząco spadnie.