Ładowarki indukcyjne, czyli mniej przewodów w Twoim życiu

0
ładowarki indukcyjne
Rate this post

Nikola Tesla – wybitny serbski wynalazca – opracował model berzprzewodowego przesyłania energii elektrycznej. Dziś jeszcze za wcześnie, by to rozwiązanie było dostępne  na taka skalę jak Wi-Fi, jednak producenci starają się ograniczyć kable w naszym życiu do minimum. Popularne stają się więc ładowarki indukcyjne, na których wystarczy po prostu położyć naszego smartfona, by uzupełnić brakującą energię.

Ładowarka indykcyjna – sposób działania

Nie bez powodu zaczęliśmy tekst od wspomnienia Tesli. To właśnie jego odkrycia przyczyniły się do stworzenia ładowarki indukcyjnej, która wykorzystywana jest przez największe firmy produkujące urządzenia mobilne. Więc na czym polega jej działanie? Oparte jest ono oczywiście na polu elektromagnetycznym, które wytwarzane jest przez cewkę nadawczą i drogą indukcji przesyłane jest do cewki odbiorczej w telefonie. OK, nie brzmi to rzeczywiście zbyt prosto, ale działa i jest niesamowicie wygodne. Wystarczy bowiem, że po skończonej rozmowie odłożymy telefon na ładowarkę lub blisko niej, a proces ładowania zostanie rozpoczęty. Czy jednak każdy telefon może być w ten sposób ładowany? Już odpowiadamy.

Czy ładowarki indukcyjne naładują każdy telefon?

Ładowarki indykcyjne, np. te dostępne w Matrix Media to oczywiście świetne rozwiązanie, ale nie każdy telefon jest z nim kompatybilny. Musimy sprawdzić na opakowaniu, czy istnieje taka możliwość. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym telefony bez cewki indukcyjnej mogą być ładowane w ten wygodny sposób. Wystarczy specjalna wkładka, którą zakłada się na tylną obudowę telefonu. Czasami nawet producenci dołączają ją do zestawu.

Materiał wykonania

Materiał jest jednym z ważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej ładowarki indukcyjnej. Powinien być on nie tylko wytrzymały, ale również posiadać powierzchnię chropowatą lub antypoślizgową, by naszego telefonu nie można było z niej łatwo strącić. Niektórzy producenci stosują również magnes.

Rozmiar ładowarki

Rozmiar urządzenia nie ma wielkiego znaczenia, jednak istotna jest sama powierzchnia aktywna. Powinna być ona wystarczająco duża, by cały smartfon się na niej zmieścił.

Jakiego producenta wybrać?

Warto wybierać przede wszystkim oryginalne ładowarki, jak te z Samsunga, które posiadają funkcję fast charging. Wykorzystanie takich ładowarek daje nam pewność, że będzie w nich zastosowany standard Qi odpowiedzialny za stabilizację parametrów ładowania.