Monitor dla gracza – jak wybrać

0
computer-414059_1280
Rate this post

Gracze są dość specyficzną grupą użytkowników, którzy mają dość specyficzne i zarazem wysokie wymagania nie tylko w zakresie podzespołów samego komputera, ale również monitora. Aby więc cieszyć się dobrą jakością wyświetlanego obrazu, najlepiej zainwestować w monitor najwyższej klasy. Wobec tego, jaki monitor będzie tym odpowiednim dla gracza?

Wybierając monitor, trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, ponieważ dziś oferta tych właśnie urządzeń jest bardzo szeroka. Wystarczy zobaczyć na www.komputery360.pl/monitory. Znalezienie jednego jedynego może wiązać się z długotrwałymi poszukiwaniami. Na co trzeba zwrócić uwagę? Podpowiedzi poniżej.

 

Rodzaj matrycy

Jedną z ważnych kwestii względem monitora jest rodzaj matrycy. Praktycznie od tego można zacząć. Do najpopularniejszych matryc należy TN oraz IPS. Ta pierwsza wyróżnia się niskim czasem reakcji. Trzeba również podkreślić, że producenci tych matryc dokładają wszelkich starań do tego, aby zapewniały lepsze odwzorowanie kolorów i zapewniały znacznie szersze kąty widzenia. Jednak mimo to wielu graczy decyduje się na matryce IPS, ponieważ to właśnie te gwarantują obraz bardzo dobrej jakości. Wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia. Jedynym minusem jest to, że czas reakcji jest niższy niż w przypadku matrycy TN. Dlatego trudno wskazać tę idealną, najlepszą. Decyzja musi być podjęta samodzielnie.

 

Czas reakcji

Kolejna ważna sprawa w przypadku monitorów to czas reakcji. Zresztą o tym była już mowa powyżej. Czas reakcji zależy od rodzaju matrycy. Jest on zdecydowanie szybszy w monitorach z matrycą TN. Jednak to nie oznacza, że monitory z matrycą IPS są dużo gorsze. Wielu graczy inwestuje właśnie w ten drugi typ.

 

Odświeżanie

Wbrew pozorom odświeżanie ma tu bardzo duże znaczenie. Wśród monitorów dla graczy można znaleźć te, które wyróżniają się odświeżaniem obrazu na poziomie 120 Hz. Okazuje się, że taki wynik prezentuje się bardzo dobrze i jest to wynik w zupełności satysfakcjonujący. Na pewno wartość ta jest wystarczająca do uzyskania płynnego obrazu. Bez trybu 3D obraz wyświetla się wówczas z szybkością 120 klatek na sekundę, a z danym trybem 60 klatek w tym samym czasie.

 

Przekątna i rozdzielczość

Gracze wybierając monitor, zwracają uwagę zarówno na przekątną, jak i na rozdzielczość. Wydaje się, że im większy monitor, tym fajniej i przyjemniej się gra. Czy faktycznie tak jest? Gracze twierdzą, że to prawda. Jeżeli zaś chodzi o matrycę, zdania są podzielne. Niektórzy twierdzą, że chcąc uzyskać płynne działanie gry przy wyższych rozdzielczościach, lepiej po prostu zainwestować w lepszą kartę graficzną, co oczywiście wiąże się z dużym wydatkiem. Jednak jeżeli będzie to karta z niższej półki, bez wątpienia wymusi obniżenie rozdzielczości. Dlatego mówi się, że ten zakup trzeba dobrze przemyśleć. Jeżeli kogoś nie stać na lepszą kartę, to chyba też nie ma sensu na inwestycję w monitor wyższej rozdzielczości. Wówczas najlepszym rozwiązaniem dla gracza będzie wybór monitora o rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

 

Złącza

Z praktycznego punktu widzenia, im więcej złączy jest w monitorze, tym lepiej dla gracza. Podstawę stanowią tu dwa porty HDMI. Przydać się może również DVI. Gracze będą też zadowoleni, gdy w wyposażeniu ich monitora znajdzie się DisplayPort 1.2. Dobrze jest, jeżeli monitor ma port USB, a najlepiej kilka. Złącze słuchawkowe również jest bardzo ważną sprawą w tego rodzaju urządzeniach.

 

Podsumowując, wybierając monitor do grania, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, czas reakcji, odświeżanie, przekątną i rozdzielczość, a także złącza. Teraz wystarczy już tylko przejrzeć ofertę sklepów. Może warto zacząć od internetu.