Najlepsza myszka bezprzewodowa – jak wybrać?

0
Rate this post

Myszki komputerowe już dawno nie potrzebują przewodu, żeby móc działać. Bezprzewodowe myszki cieszą się sporą popularnością i są polecane do różnorodnych zadań. Jak jednak podjąć decyzję, którą myszkę wybrać i która będzie najlepsza?

Myszka bezprzewodowa dostosowana do potrzeb

Najpierw należy zadać sobie pytanie, czym powinna się cechować najlepsza myszka bezprzewodowa. Najważniejszym aspektem jest dopasowanie do konkretnego użytkownika. Szukając idealnej myszki dal siebie należy się zastanowić, czego od tej myszki się oczekuje.

Rodzaje myszek bezprzewodowych

W celu wybrania dopasowanej myszki bezprzewodowej warto poznać dostępne opcje i sprawdzić, co mogą zaoferować poszczególne rodzaje myszek.

  • Kompaktowe myszki mobilne – najpopularniejszy z dostępnych wariantów myszek bezprzewodowych. Powszechnie wykorzystywane z laptopami, tabletami lub innymi urządzeniami mobilnymi. Cechują się niewielkim rozmiarem oraz ograniczonymi funkcjami dodatkowymi. Są jednak wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich osób potrzebujących myszki komputerowej tylko od czasu do czasu.
  • Myszki ergonomiczne – idealne rozwiązanie w przypadku dłużej pracy przy komputerze. Duże, wygodne i wyprofilowane w taki sposób, żeby dłoń się nie męczyła. Często wyposażone w dodatkowe przyciski funkcyjne, które pozwolą na jeszcze sprawniejszą prace. Tego typu myszki często wykonane są w wygodnych w użytkowaniu materiałów.
  • Myszki multimedialne – myszki, które poza funkcją myszki pełnią role pilota multimedialnego. Przydatne w pracy, w której często korzysta się z prezentacji multimedialnych, pracy wykładowców, czy nawet w domu.
  • Myszki dotykowe – szczególny rodzaj myszek bezprzewodowych. Cechuje się tym, że zamiast fizycznych przycisków, wyposażony jest w powierzchnie reagującą na dotyk, podobną do tej stosowanej w touchpadzie. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że pozwala korzystać z myszki, bez konieczności poruszania nią po bladzie, bądź innej powierzchni.
  • Gamingowe myszki bezprzewodowe – to myszki, które są dedykowane dla graczy. Myszki takie cechują się wysoką jakością wykonania oraz często są wyposażone w dodatkowe przyciski, pozwalające na zmianę profilu lub dostęp do dodatkowych funkcji. Najczęściej wyposażone są również w podświetlenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając myszkę?

Szukając myszki dla siebie warto zastanowić się, w jaki sposób będzie ona używana, do czego oraz z jakim sprzętem. Inna myszka bezprzewodowa będzie odpowiednia do komputera stacjonarnego, inna do laptopa biurowego, a jeszcze inna do małego laptopa zabieranego w podróż. Wiedząc już w jakich okolicznościach myszka będzie wykorzystywana warto zainteresować się szeregiem cech, którymi różnią się poszczególne myszki.

Cechy myszek bezprzewodowych

  • Rodzaj sensora – zależnie od tego, czy sensor jest laserowy czy optyczny, to myszka będzie wykazywać ciut inne cechy. Optyczny sensor jest dokładniejszy, ale do poprawnego działania wymaga odpowiedniej podkładki. Natomiast sensor laserowy można wykorzystać na niemal każdej powierzchni, ale nie jest tak dokładny.
  • Sposób komunikacji – większość myszek bezprzewodowych opiera się na adapterze wpinanym do gniazda USB, a działającym w technologii Bluetooth, bądź radiowej. Zdarza się jednak, że myszki mają wbudowany moduł Bluetooth i do działania wymagane jest, żeby komputer również był w taki moduł wyposażony.
  • Rozdzielczość – znana również, jako DPI (Dots Per Inch). Parametr odpowiedzialny głównie za precyzje myszki oraz to, jak szybko porusza się kursor po ekranie.
  • Przycisk do zmiany DPI i profile myszki – przydatna funkcja, bowiem inne DPI będzie najlepsze w trakcie korzystania z przeglądarki, inne w trakcie obróbki zdjęć, a jeszcze inne podczas grania w gry.
  • Ilość przycisków – istotny element nie tylko dla graczy. Dodatkowe przyciski przydają się w trakcie pracy z programami graficznymi, podczas pracy biurowej, a nawet w trakcie przeglądania treści w Internecie.

Indywidualne podejście

Wybór myszki bezprzewodowej nie jest prostym zadaniem. Najważniejsze jest pamiętanie o tym, żeby kupowany sprzęt odpowiadał na potrzeby użytkownika i miał cechy, które są mu niezbędne.

Inspiracja: AB Foto