Pokemon GO – poradnik dla początkujących i zaawansowanych graczy

0
Pokemon GO

W niniejszym poradniku przeczytacie o wskazówkach, które z pewnością Wam się przydadzą.

Jak zacząć?

Po pierwszym uruchomieniu gry musimy stworzyć postać, którą będziemy poruszać się po mapach. Kiedy już stworzymy swoją postać, kolejnym zadaniem jest złapanie pierwszego Pokemona. Na ekranie pojawią się trzy stworki – Bulbasaur, Charmander oraz Squirtle. Jeśli wybrany przez nas Pokemon znajduje się dostatecznie blisko, wystarczy w niego kliknąć i tym samym rozpocznie się proces łapania.

Ciekawym jest, że twórcy udostępnili graczom także czwartego Pokemona startowego, jakim jest znany wszystkim Pikachu. Jednak jego złapanie wymaga od graczy nie lada cierpliwości i wytrwałości. Wskazówki dotyczące łapania Pikachu jako Pokemona startowego, możecie znaleźć tutaj.

Jak łapać i gdzie szukać Pokemonów?

Kiedy na mapie zobaczymy Pokemona, wystarczy zbliżyć się i stuknąć w jego postać na ekranie. W przeciwieństwie do gier Nintendo na konsole przenośne, w Pokemon GO nie musimy walczyć z łapanym przez nas Pokemonem. W domyślnym trybie aparatu na naszym smartfonie zobaczymy Pokemona w konkretnym miejscu. Jeśli jednak stworek się nie pojawi, strzałki na ekranie wskażą nam miejsce jego czasowego pobytu. Dla ułatwienia złapania Pokemona, możemy wyłączyć tryb widoczności AR, w prawym górnym rogu ekranu – wtedy stworek zostanie przeniesiony na wirtualną łąkę, co ułatwi nam sprawę jego złapania.

W grze istnieje około 151 Pokemonów. Jeśli jesteś już zaawansowanym graczem Pokemon GO, warto byś poznał typy oraz mocne i słabe strony Pokemonów.

Jak użyć Pokeballa?

Kiedy już na naszym ekranie widnieje Pokemon, w celu jego złapania musimy użyć Pokeballa znajdującego się na dole ekranu. Należy nim rzucić w stworka, przeciągając Pokeball w jego kierunku. Przytrzymując palec na piłce, wokół naszego celu pojawia się okrąg. Zaznacza on miejsce, w które musimy wycelować, aby złapać stworka. Okrąg w zależności od siły Pokemona, może mieć kolor zielony (łatwy), pomarańczowy (średni) oraz czerwony (trudny).

Przeciągnięcie nie może być zbyt silne ani zbyt słabe, ponieważ w takiej sytuacji zmarnujemy tylko Pokeballa. Trudniejsze do zdobycia Pokemony, możemy osłabiać za pomocą malin (Razz Berry) lub łapać do wzmocnionych Pokeballi, które zdobywamy wraz z wbijaniem wyższych poziomów. Pomocne przedmioty dostępne są także w sklepiku z mikropłatnościami.

Co to jest PokeStop?

Na mapie świata dostrzec możemy nie tylko Pokemony i ulice. Dla graczy widoczne są także niebieskie punkty, czyli tak zwane PokeStop. Ich rolę mogą pełnić murale, sklepy, pomniki… Kiedy owy punkt będzie dostatecznie blisko i znajdzie się w obrębie zasięgu postaci, możemy w niego kliknąć. Na ekranie pojawi się zdjęcie obiektu, który oznaczony został PokeStopem. Wtedy wystarczy zakręcić zdjęciem, a my zgarniemy bonusy, które z niego wyskoczą. Mogą to być Pokeballe, jajka czy inne cenne nagrody.

Zdobyty PokeStop zmieni swój kolor na fioletowy, tym samym dezaktywując się na około 5 minut. Po upływie tego czasu, PokeStop znów będzie dostępny i znów możemy wykorzystać go do zdobycia bonusów.

Ewolucja, czyli rozwijanie Pokemona.

Jeśli zdecydujemy się na ulepszenie Pokemona, warto wybrać tego, ktory ma największy stosunek punktów CP do HP. Na podstawie tych parametrów obliczane jest IV Pokemona. Rozwój Pokemona odbywa się przy użyciu cennych zasobów zdobywanych podczas gry, którymi są Pokemonowe cukierki (Pokemon Candy) oraz gwiezdny pył (Stardust). Aby zwiększyć siłę wybranego przez nas Pokemona, wystarczy kliknąć w jego postać i zaznaczyć przycisk „POWER UP”.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do ulepszeń potrzebne nam są dwa składniki – Candy i Stardust. Aby dowiedzieć się, jak należy je zdobywać, polecamy zajrzeć do naszego wcześniejszego artykułu. Na początku gry warto wstrzymać się z ulepszaniem Pokemonów, gdyż z każdym kolejnym poziomem Trenera, stworki trafiają się coraz silniejsze (aż do 30 poziomu).

Nie zawsze musimy na siłę łapać Pokemony. W punktach PokeStop mamy szansę na zdobycie jajek. Dzięki nim możemy wyhodować i wykluć losowego Pokemona. O inkubacji i wykluwaniu jajek, możecie dowiedzieć się więcej przechodząc tutaj.

Jak ewoluować Eevee?

Eevee jest Pokemonem dość nietypowym. Dlaczego? Dlatego, iż w grach Nintendo na konsole przenośne, nasz nietypowy Eevee posiada aż osiem różnych form ewolucji! Pokemon ewoluuje tylko raz, jednak w zależności od różnych czynników, przemienia się w innego typu stworka.

W Pokemon GO nie musimy przejmować się tak ogromnym wachlarzem form, jakie może przyjąć nasz Eevee. Twórcy przygotowali dla nas wyłącznie ewolucje pierwszej generacji, a więc trzy formy (wodny, ognisty lub elektryczny), jakie może przyjąć nasz stworek. By zrobić ewolucję Eevee, wystarczy odpowiednio dopasować imię i już możemy cieszyć się nowo wyewoluowanym Eevee! Dokładne informacje na temat tego, jak ewoluować tego Pokemona znajdziecie w tym artykule.

Czym są Gyms i drużyny?

Podczas przygody na mapie możemy dostrzec także szare struktury, które mają poświatę koloru czerwonego, żółtego lub niebieskiego. Są to tak zwane Areny, a poświata jaka widnieje na mapie zależy od tego, jaka frakcja aktualnie broni danego Gymu. Na Arenach spotkamy innych Trenerów, których należy pokonać aby zdobywać punkty prestiżu i wiele innych nagród.

Areny jednak można odwiedzać dopiero po zdobyciu 5. poziomu Trenera. Kiedy już zdobędziemy owy poziom, dostaniemy propozycję dołączenia do jednej z trzech frakcji. Aby dowiedzieć się więcej na temat Aren i frakcji, zapraszamy do przeczytania tego wpisu.

Jak walczyć?

Walka w założeniach jest dość prosta i rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Stukając w wybranego Pokemona wykonujesz atak podstawowy. Warto pamiętać, że dzięki atakom podstawowym ładują się także ataki specjalne, których możemy użyć przeciwko oponentom. Ataki specjalne wyznacza niebieski pasek w górnym rogu ekranu, a ataku możesz użyć przytrzymując palec na stworku nieco dłużej.

Podczas walki nie należy zapominać o unikach. Więcej o walkach w Pokemon GO przeczytasz tutaj.

Doświadczenie

Jednym z ważniejszych celów gry jest podnoszenie doświadczenia naszego Trenera. Doświadczenie zdobywamy poprzez wykonywanie określonych czynności w grze. Poniżej znajduje się lista, która określa jakie czynności dają odpowiednią dla nich liczbę XP:

 • 10 XP – Podkręcony rzut Pokeballem (Curve Ball)
 • 10 XP – Dobry rzut Pokeballem (Nice Throw)
 • 50 XP – Udany rzut Pokeballem (Great Throw)
 • 50 XP – Wejście do Pokestopu
 • 50 XP – Pokonanie Pokemona w trybie Treningu na Arenie (Gym)
 • 100 XP – Walka z innym trenerem w Gymie
 • 100 XP – Świetny rzut Pokeballem (Excellent Throw)
 • 100 XP – Złapanie Pokemona
 • 150 XP – Pokonanie innego trenera w Gymie
 • 200 XP – Wyklucie Pokemona
 • 500 XP – Transformacja Pokemona
 • 500 XP – Złapanie nowego Pokemona

Z każdym awansem na wyższy poziom, czekają na nas coraz to lepsze nagrody.

Wabienie Pokemonów

Jak wiemy, w Pokemon GO istnieje wiele różnych przedmiotów, które pomogą nam zwiększyć szansę na znalezienie i złapanie Pokemonów. Takie przedmioty możemy zdobyć wbijając kolejne poziomy doświadczenia lub odwiedzając PokeStopy. Owe przedmioty możemy także kupić w sklepie z mikropłatnościami.

Incense jest pierwszym przedmiotem, który pomoże nam w zdobyciu Pokemonów. Po jego użyciu dookoła naszego Trenera zauważymy różowy pył, który pomoże na zwabienie Pokemonów do naszej postaci. Pokemon pojawia się co 5 minut lub po przebyciu 200 metrów.

Drugą opcją jest odpalenie przedmiotu Lure Module. Ten przedmiot umieszcza się przy PokeStopie i sprawia on, że przez 30 minut w obrębie tego miejsca zwiększy się szansa na zdobycie Pokemonów. Z efektu Lure Module mogą skorzystać wszyscy gracze, którzy znajdą się w obrębie jego działania. Wokół PokeStopa podczas trwania efektu unosić się będzie konfetti.

Warto jest więc kontrolować mapę i patrzeć, czy ktoś w naszej okolicy nie odpalił przypadkiem Lure Module. Możemy wtedy udać się na spacer, a nuż uda nam się złowić coś interesującego 🙂

Pokemony legendarne

W grze aktualnie dostępnych jest 151 Pokemonów, w tym także trzy legendarne ptaki. Kiedy będą dostępne i jak można je znaleźć, a także opis innych rzadkich do zdobycia Pokemonów już wkrótce znajdziesz na naszej stronie.

Osiągnięcia i medale

Jak w prawie każdej grze, tak i w Pokemon GO znajdziemy listę osiągnięć. W grze znajdziemy medale, którymi będziemy odznaczani za wykonywanie określonych przez twórców zadań. Więcej na temat medali i zadań znajdziecie tutaj.

Pokemon GO jest świetną opcją na nudę i zmusza nas do częstszego wychodzenia z domu. Jednak na spacerach uważajmy na siebie i dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Każdego Pokemona da się złapać, dlatego gdy przypadkiem pojawi się on w niebezpiecznym miejscu nie warto ryzykować! Pamiętajmy także, że nie w każdym miejscu wypada ciągle wpatrywać się w telefon. Życzymy więc nie tylko sukcesów, ale także bezpiecznej zabawy 🙂 Powodzenia!

5/5 - (2 votes)