Jaki monitor 4K wybrać? Gdzie kupić taniej?

0
Jaki monitor 4k kupic
Rate this post

Rozdzielczość 4K coraz częściej spotkać możemy już nie tylko w telewizorach, ale także monitorach dla graczy i grafików komputerowych. Rynek urządzeń oferujących rozdzielczość 4K szybko się rozwija, a w sklepach pojawiają się kolejne monitory z 4K. Warto jednak pamiętać, że zakup samego monitora nie wystarcza, bowiem wymagana jest również odpowiednio wydajna karta graficzna. Zatem czy warto kupić monitor 4K? Jaka jest jego cena oraz na co zwrócić szczególną uwagę pod czas zakupu?

Co to jest 4K?

Oznaczenie 4K to nic innego jak wysoka rozdzielczość oferująca w linii horyzontalnej 4 tys. pikseli. 4K oznacza dokładnie rozdzielczość 3840×2160 pikseli, czyli 2-krotnie większą niż w przypadku Full HD. Rozdzielczość co prawda jest dwa razy większa, lecz obraz roboczy wzrasta aż 4-krotnie. Oznacza to, że na jednym monitorze 4K wyświetlimy jednocześnie obraz z czterech monitorów Full HD.

Dla kogo dedykowany jest monitor 4K?

Monitor o tak dużej rozdzielczości idealnie nadaje się do pracy na stanowiskach, gdzie wykorzystywanych jest kilka monitorów jednocześnie. Dzięki wysokiej rozdzielczości obraz z 4 monitorów Full HD zmieści się na jednym ekranie. Monitor 4K nie przyda nam się zatem, jeżeli używamy komputera wyłącznie do grania w proste gry czy też przeglądania Internetu i sprawdzania poczty e-mail. Kiedy zatem warto kupić monitor 4K? Wtedy, gdy pracujemy przy obróbce filmów, zdjęć i grafiki oraz gdy gramy w gry obsługujące rozdzielczość 4K.

Dla wszystkich, którzy planują zakup monitora 4K największym ograniczeniem jest jego cena. Monitory o wysokiej rozdzielczości mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od jego przeznaczenia). Dodatkowo nasz komputer wyposażony musi być w dobrą kartę graficzną ze złączem DisplayPort lub HDMI 1.4. Przed zakupem warto zatem sprawdzić aktualne promocje w sklepach, na których można sporo zaoszczędzić. Szukasz sprzętu w rozsądnej cenie? Sprawdź aktualne promocje Morele.net: https://www.qpony.pl/morele-net.

Jaki rozmiar monitora 4K wybrać?

Przekątna monitora ma jak najbardziej znaczenie, bowiem wpływa bezpośrednio na komfort pracy i grania. Jaki rozmiar będzie optymalny? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup monitora o przekątnej 32 cale, na którym wszystkie ikony będą wyraźnie widoczne. W przypadku monitorów 4K, 24 calowy obraz może okazać się zbyt nieczytelny ze względu na duże skupienie detali na małej powierzchni.

Rodzaj matrycy w monitorze 4K – jaki wybrać?

Nie tylko rozmiar monitora ma znacznie, bowiem równie ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj matrycy. To właśnie od niej zależy jakość wyświetlanego obrazu. W przypadku monitorów 4K stosowane są dwa rodzaje matryc: IPS i tradycyjne TN. Monitory 4K IPS oferują lepiej odwzorowane kolory oraz szerszy kąt widzenia obrazu w przeciwieństwie do matryc TN. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić parametry techniczne każdego monitora, test, opinie i recenzje co pozwoli wybrać najlepszy monitor 4K do naszych potrzeb.

Jaka karta graficzna do monitora 4K?

Po zakupie monitora 4K często okazuje się, że musimy wymienić również obecną kartę graficzną. Wyświetlanie obrazu 4K wymaga karty graficznej o wysokiej wydajności, co niesie za sobą kolejne zakupy. Jeżeli planujemy grać w nowe gry na wysokich detalach przy rozdzielczości 4K, warto rozważyć również zakup nowej karty graficznej, która podoła takiemu obciążeniu. Jeżeli nie wiesz jaką kartę kupić, sprawdź ranking kart graficznych.