Jak zostać programistą?

0
computer-1173446_1920
Rate this post

Najprostszym sposobem na zostanie programistą jest udanie się na studia. Kodowanie możliwe jest jednak również przez samodzielną naukę i kursy zawodowe.

Programista, zwany często też deweloperem, koderem lub inżynierem oprogramowania, to osoba, która tworzy programy komputerowe w wybranym języku. By nim zostać, wbrew pozorom nie trzeba kończyć specjalnych studiów. Jest dużo innych sposobów, które nie wymagają w niektórych przypadkach nawet wyjścia z domu.

Jakie są obowiązki programisty?

Głównym obowiązkiem programisty jest pisanie kodu programów na podstawie dokumentacji do projektów. Często jednak w zależności od wiedzy i przydzielonej roli w zespole może on również odpowiadać np. za pisanie strony www, optymalizowanie i administrowanie serwerem firmy czy też tworzenie oprogramowania dla innych koderów.

Młodszy i starszy programista

Młodszy programista najczęściej wspiera resztę zespołu w realizacji projektów. Nie oczekuje się od niego wiedzy specjalistycznej, jednak musi on znać podstawy języka, którego używa się w firmie do kodowania. Osoby zatrudnione na tym stanowisku często przebywają na nim tymczasowo, traktując je jako etap nauki lub płatne praktyki.

Programista zajmuje się realizowaniem zadań zleconych przez starszych programistów. Oczekuje się od niego wiedzy specjalistycznej, która sukcesywnie powinna być wzbogacana.

Starszy programista zazwyczaj nadzoruje prace programistów i młodszych programistów. Wybiera technologię, biblioteki i język kodu w jakim programowany będzie projekt. W zależności od typu firmy odpowiada za podział prac w zespole i tworzenie zadań. Osoba na takim stanowisku powinna mieć duże doświadczenie i wiedzę specjalistyczną z różnych obszarów. Proporcjonalnie do obowiązków rośnie także jej pensja.

Jak zacząć?

Jednym z najprostszych sposobów na to, by zostać programistą, jest wybranie się na odpowiednie studia. Jest to dobre wyjście dla ludzi młodych, które mają dużo czasu na naukę programowania i nie muszą jeszcze pracować. Oczywiście programistą zostaje się nie tylko po studiach. By zacząć kodować można spróbować samodzielnej nauki, kursów online, książek specjalistycznych lub kursów zawodowych w szkołach programowania. Niestety nauka na na własną rękę ma tez wady – trudno zweryfikować postępy i dopilnować systematyczności.

Jakie są zarobki?

Początkujący programista operujący np. HTML, CSS, Javą czy PHP może liczyć na zarobki od 3000 zł netto wzwyż. Starsi programiście ze specjalizacją językową i dużym doświadczeniem mogą liczyć nawet na 10-20 tysięcy miesięcznie na rękę.